Příliš tmavé pokoje, nedostatek přirozeného světla v kuchyni nebo touha po atypicky laděném interiéru bývají nejčastějšími důvody k instalaci střešních oken v moderně pojatých domech s plochou střechou. Okno ve střeše prosvětlí třeba i schodiště, umístěné v útrobách domu, kam dopadá málo světla z oken ve zdech a musí se tu svítit. Střešní okna nejsou výjimkou ani v koupelnách, kde jsou svislá okna menší nebo tu zcela chybějí.

Na okna do plochých střech jsou ovšem kladeny přísné požadavky, co se týče termoizolačních parametrů i odolnosti vůči nárazu. Nejde o klasické "střešní okno", po jakém se pídíme, když provádíme rekonstrukci půdy. Okna určená pro ploché střechy tvoří zvláštní kategorii a po technické stránce by měly patřit mezi špičku současné výroby.

Střešní okna

Podle preferencí a finančních možností můžete vybírat mezi okny fixními, která se nedají otvírat, a okny s ručním nebo elektrickým otevíráním. Elektrické ovládání oken je nejen vysoce komfortním, ale i praktickým prvkem, protože na okna ve stropě se přirozeně hodně těžko dosáhne. Elektrické pohony v sobě navíc mívají zabudovaná čidla, díky nimž se okno samo zavře v případě nevlídného počasí.

Zvláštními typy jsou pak okna výlezová, která umožňují bezpečný výstup na střechu, a okna s pochozím sklem a protiskluzovou úpravou, jež lze použít na terasách nad obytnými prostory domu.