Krbová kamna s teplovodním výměníkem se dají připojit trubkami k radiátorům i k bojleru na teplou vodu. Kromě romantických plamenů v obývací místnosti tak poskytnou teplo celému domu a efektivně doplní stávající otopný systém. Výměník je schopen předat topným tělesům 47 - 75 % celkového tepelného výkonu kamen, v závislosti na typu výrobku. Kdo bydlí na venkově a má přístup k dřevu za hubičku, vystačí si jenom s tímto typem kamen a nemusí ani do domu zavádět plyn.

Pozor na výpadky elektřiny

close Krbová kamna HAAS+SOHN NIVALA TV šedá - antracit s výměníkem a terciálním spalováním info Zdroj: HAAS+SOHN zoom_in Teplo z kamen s výměníkem je do radiátorů rozváděno ohřívanou vodou, která je poháněna oběhovým čerpadlem. To musí být neustále zapojeno do elektřiny, aby se voda pohybovala a její teplota nepřesáhla 100°C. Kdyby se začala vařit, ve výměníku by prudce vzrostl tlak a mohlo by dojít k výbuchu. Pokud si tedy pořídíte kamna s výměníkem, musíte je nějak pojistit proti výpadku proudu. To lze řešit záložným zdrojem elektřiny nebo nainstalovaným bezpečnostním ventilem DBV-1, řada kamen s výměníkem je však už dneska vybavena tzv. dochlazovací smyčkou, která přetopení automaticky zabrání.

Některá krbová kamna s výměníkem v sobě mají navíc zabudovanou automatickou regulaci primárního spalovacího vzduchu. Řečeno laicky, při výpadku proudu, kdy voda ve výměníku dosáhne 95°C, se pomocí speciální klapky uzavře přívod vzduchu do spalovací komory, a oheň přestane hořet.

Terciální spalování pro vyšší účinnost

Při výběru krbových kamen s výměníkem se zajímejte o funkci terciálního spalování. Jde o šikovný doplněk, který prodlouží dobu hoření při nižší spotřebě paliva. Jedná se v podstatě o spalování zbytkových hořlavých plynů vznikajících při hoření, jež by se jinak odvedly nevyužité komínem ven. Díky terciálnímu spalování proto můžete ušetřit na dřevu či briketách.