Manuální ovládání venkovních stínících systémů v podobě tahání za šňůrku nebývá praktické, zvláště pokud jde o velké prosklené plochy nebo o střešní okno, které je umístěno příliš vysoko. Nabízí se elektrický pohon, jenž však může vyžadovat náročné připojování na rozvody elektřiny spojené se sekáním do zdi. Elegantnějším řešením je proto pohon solární, jehož instalace je jednodušší a k jehož provozu nebude potřeba žádná elektřina ze zásuvky.

Kam můžete položit kamenný koberec a jak se o něj starat

Velux venkovní roleta na solární pohonZdroj: CENEXA

Motor ovládající žaluzie či rolety je poháněn energií z akumulátoru, dobíjeného solárními články. Elektřina vyrobená ze slunečného záření vydrží v akumulátoru i po dobu noci nebo zatažené oblohy. Podmínkou je, aby solární články nebyly umístěny v bodě, kam po většinu dne dopadá stín - pokud by byly stíněny například přesahem střechy, musely by se instalovat do speciálního externího panelu.

Solární systémy pohánějící vnější žaluzie a předokenní rolety fungují nejlépe na jižní a jihozápadní stěně domu, ostatně jako všechny solární systémy obecně. Uplatnit je však můžete na všech světových stranách, doporučit je nelze jen na té severní.

Externí stínící systémy mohou díky solárnímu pohonu pracovat zcela automaticky. Pokud se nechcete obtěžovat mačkáním tlačítek na ovladači, můžete je nastavit, aby se naklápěly či spouštěly v určitou denní dobu. Žalužie se tak mohou pohybovat každý den, i když jste třeba na dovolené, a budit dojem, že je "pořád někdo doma". Přitom nemusejí být zapojené v zásuvce a zbytečně zvyšovat účet za elektřinu.

Jak předejít chybám při zařizování interiéru