Při rozhodování, zda úzký pozemek zakoupit, ovšem hrají roli i jiné faktory. Možná jde o skvělou lokalitu s veškerou občanskou vybaveností, měli byste to pár kroků na autobusovou zastávku, a přitom jde o poslední volný pozemek v okolí. Parcela navíc může být díky svému nezvyklému tvaru nabízena za lepší peníz. Máte sebrat odvahu a jít do toho?

V první řadě byste měli navštívit stavební úřad a zjistit několik zásadních informací. Předně jde o to, zda na tomto pozemku budete moci postavit patrový dům, protože patro vyváží nedostatečnou metráž v přízemí. Důležité je také znát odstupovou vzdálenost od hranic sousedních pozemků. Obvykle to bývá 3,5 m z každé strany, takže byste se teoreticky při šířce parcely 15 m museli s domem vejít do 8 m. Stavební úřad vám nicméně může udělit výjimku a tuto hranici posunout na 2 m od plotu, záleží na místních zvyklostech a souhlasu sousedů. Musíte jen počítat s tím, že zkrácená odstupová vzdálenost může ovlivnit projekt domu - na straně směrem k sousedovi třeba nebudete moci mít okna obytných místností.

Druhým krokem bude konzultace s projektantem. Řešit se bude hlavně materiál obvodových zdí a příček, které spolu se zateplením ukrojí notnou část obytné plochy domu. Při stavbě na úzkém pozemku je žádoucí, aby byly zdi co nejtenčí, není proto na škodu dozvědět se něco více o alternativách ke klasické cihle. Tenčí stěny nabízejí například montované domy a sendvičové konstrukce.

Stavba domu na úzkém pozemku nakonec není tak neobvyklá, jak by se mohlo zdát. Svědčí o tom fakt, že dnes najdete i stavební firmy, které mají typové domy pro úzké pozemky přímo v nabídce. Stačí si prohlédnout plány a promyslet, zda by vám navržená řešení vyhovovala v praktickém životě.