Pro laika není snadné pouhým okem posoudit kvalitu zpracování lamel. Obvykle se říká, nekupujte levný produkt, zvolte radši dražší, tam bude kvalita zaručena. Přitom se ale nedá říct, na jaké cenové hladině ta "kvalita" vlastně začíná. Různí prodejci si mohou účtovat velmi odlišné částky, zvláště je-li v ceně zahrnuta i pokládka. Jak můžete vědět, kdo vám dává solidní laminát za přijatelnou cenu a kdo se vám snaží vnutit předražený šunt?

Jen podle ceny se tedy orientovat nemůžeme. Dokonce nezáleží ani tak na tom, kde laminát kupujeme, ale spíš na tom, kdo ho vyrobil. Výrobci, kteří jsou na trhu už řadu let, budou mít pravděpodobně více zkušeností a jejich produkty v minulosti prošly potřebnými inovacemi. Prodejců se proto vždy vyptejte na původ krytiny, na její strukturu a provedení. Prohlédněte si vzorky lamel, zkuste je přiložit k sobě a zacvaknout zámkový spoj. Doléhá opravdu těsně?

Laminátová podlahaZdroj: Shutterstock.com

Tenké laminátové podlahy mívají zkrácený zámek, který špatně drží. Jednotlivé lamely se časem mohou rozjíždět od sebe a ve vzniklých spárách se bude držet neodstranitelná špína. Lepší je zvolit podlahu vyšší, ideálně 7 až 8 mm. U nekvalitních podlah se dále setkáváme se špatně vyfrézovanými zámky či křivě vyřezanými lamely, podlaha se prohýbá nebo vydává nežádoucí zvuky, když po ní chodíte.

Lamely by měly být vyrobeny přesně, bez výškových přesahů, při pokládce k sobě musejí na všech stranách dokonale pasovat. Důležitá je i struktura lamel, vyplatí se zvolit tzv. HDF (High Density Fibreboard) nosnou desku. Levnější výrobky, často asijského původu, používají nosnou desku MDF, která je příliš měkká a špatně odolává vlhkosti.

Laminátová podlahaZdroj: Shutterstock.com

Řada výrobců nabízí lamely se sníženou nasákavostí a zámkové spoje s impregnací. Spoj chrání vrstva vosku, jež zabraňuje prosakování vody do spár. Počítejte ale s tím, že ani ta nejdražší povrchová úprava laminátovou podlahu neochrání, když na ní budou stát louže nebo vám nedejbože vyteče pračka. Laminát zkrátka není na nápory vody stavěný.