Budovu bývalé vesnické školy Ilona a David Karáskovi objevili před sedmi lety, když hledali klidné místo, kde by mohli v přírodě trávit víkendy se třemi dcerami, vnoučaty a přáteli. Vesnička Javorek je schovaná mezi zvlněnými kopci na okraji Českomoravské vrchoviny a zároveň snadno dostupná z Brna, v jehož blízkosti Karáskovi žijí.
„Původně malé stavení proměněné na malotřídku, která později sloužila jako knihovna, jsme od základů zrekonstruovali a vnesli do ní svěží a nadčasové designové prvky. A protože obyvatelé obce Javorek chalupě neřeknou jinak než Na škole, název jsme jí ponechali,“ vysvětluje Ilona Karásková.
Nároky památkářů i šindelová střecha
Majitelé domu k rekonstrukci historického objektu přizvali architekta Tomáše Beránka z brněnského ARKI studia. Při přípravě projektu musel brát v potaz stanoviska památkářů, například se kvůli zachování charakteru domu nesmělo hýbat s dispozicemi místností. Ve shodě s přáním Karáskových vycházel z historické tradice také výběr použitých materiálů – jak citlivě zrepasovaný krov s trámy či původní štít a nová šindelová střecha, tak zachované původní prvky, například dveře se starým kováním. „Vysnili jsme si místo, kam budeme jezdit odpočívat, kde město a práci hodíme za hlavu,“ říká Ilona Karásková.
V místnostech designérka nápaditě využila tapety s výraznými barevnými vzory, nadto vybrala florální motivy, odkazují na okolní přírodu i historický ráz chalupy.
Obytný prostor je dokonale uzpůsobený pro početnou rozrůstající se rodinu majitelů i jejich přátele, počítá se také s možností pronájmů. V přízemí ve světnici, největší místnosti chalupy, se k velkému jídelnímu stolu posadí dvanáct strávníků.
Paní Karásková toužila po vaření na staré plotně, proto hlavní místnosti dominuje nově postavený bílý kachlový sporák. Pokrmy však lze připravovat také s pomocí ryze současné varné desky.
Za světnicí se nachází menší pokoj. Na protější straně, přes chodbu, je umístěna velká ložnice s manželskou postelí, jednolůžkem a původními kachlovými kamny, která se podařilo zachránit. Rozlehlý prostor dovolil, aby v přízemí vznikla ještě velkorysá koupelna s volně stojící vanou, dvěma umyvadly a samostatnou toaletou.
Půdu s voňavou šindelovou střechou proměnil architekt Tomáš Beránek ve tři útulné vytápěné spací kajuty. Během prázdninových dní tuhle půdní útulnu rodina a přátelé využívají k promítání filmů či hraní společenských her. Ve vejminek se proměnil bývalý chlívek na uzavřeném dvoře. Někdy prostě i ti nejbližší a nejmilejší ocení soukromé zázemí. Domeček je zároveň propojený se zahradou a krytým venkovním posezením. K potěše malých i větších vybudovali Karáskovi na zahradě koupací jezírko.
Tapety a Broučci na stěnách
Interiérová designérka Adéla Lipár Kudrnová dostala za úkol stylově a barevně sladit interiér. A svého úkolu se zhostila na výbornou. V místnostech nápaditě využila tapety s výraznými barevnými vzory, nadto vybrala florální motivy, odkazující na okolní přírodu i historický ráz chalupy. Do hlavní světnice a ložnice vnesla s jejich pomocí skoro zámeckou noblesu a tolik vítanou útulnost. Koupelny vyladila do výrazné modré barvy.
Nebála se ani kombinace starých a nových kusů nábytku. „Velkou část vybavení jsem pořídila ve starožitnictvích a nechala zrepasovat a nově očalounit,“ říká Adéla Lipár Kudrnová. Část použitých skříní a doplňků objevila s majiteli přímo v chalupě a nechala jim dát nový nátěr v sytých barvách. Starý nábytek a doplňky bylo třeba vyvážit současným designem. V interiéru tak výraznou roli hrají například velká svítidla od skandinávských značek Muuto nebo Norman Copenhagen, houpací křesla od finského designéra Varjosena Puunjalostuse, která si dobře rozumějí se současným českým designem, ať už jde o nábytek s značkou TON, nebo Plody.
Ve studiu mmcité, jehož je majitelem, si David Karásek nechal vyrobit masivní jídelní stůl. Nové kousky doplňují úlovky ze starožitnictví nebo dárky od přátel, což jsou například stylové židle, na nichž sedávali návštěvníci kina.
Bývalou funkci objektu, vesnickou malotřídku, designérka v náznacích připomněla výběrem některých doplňků, školními plakáty umístěnými do chodby nebo žíněnkami na sezení na půdě.
Javorek leží v těsné blízkosti Jimramova, kde se narodil spisovatel a evangelický farář Jan Karafiát, jeho pohádkoví Broučci jsou tak v kraji všudypřítomní a nechybějí ani v domě Karáskových. Adéla Lipár Kudrnová oslovila designérku Silvii Luběnovou, která pod hravou značkou Meastrokatastrof vytváří originální předměty, když svými ilustracemi dekoruje již dávno vzniklé, nepoužívané či zapomenuté kousky porcelánu. Pro stavení Na škole Sylvie vytvořila sérii nástěnných talířů s motivem Broučků. Pokud jde o vejminek neboli hostovský domek, zadáním majitelů bylo, aby působil odlehčeně, až „středomořsky“. Adéla Lipár Kudrnová volila modrou výmalbu doplněnou nábytkem ve výrazných barevných odstínech. Víkendový nádech dodávají výměnku navíc outdoorové kusy nábytku použité v interiéru. Zdařilou rekonstrukci statku Na škole přihlásili architekti do soutěže Interiér roku 2020 v kategorii Soukromý interiér – rekonstrukce. Stala se vítězem v kategorii Cena novinářů.