Důležitou roli při výběru hraje vhodný projekt, kvalitní materiály a spolehlivý dodavatel. Mladá rodina žijící nedaleko Prahy se po zvážení všech kritérií rozhodla pro úsporný dům z lehčeného betonu.

Podle čeho vybírat?

Každý budoucí majitel domu má svoji konkrétní představu a snaží se najít dům, jenž by jí co nejvíce odpovídal. V úvahu však musí brát plánovaný rozpočet. Rozhodování může leckdy ulehčit i financující banka, která může budoucímu majiteli poskytnout seznam prověřených dodavatelů domů. Potom přichází na řadu procházení katalogů a hledání takového domu, který by vyhovoval velikostí i dispozicí.  Rodina, s níž jsme si o výběru domu povídali, nejdříve uvažovala o dřevostavbě, nakonec si ale vybrala montovaný dům Poseidón z keramického betonu od Dům jedním tahem.

„Původně nás zajímal dům Athena, který je větší, ale proporčně přibližně odpovídá Poseidónu. Athena má jen jednu místnost navíc. Kontaktovali jsme společnost Dům jedním tahem, která je dodavatelem, a dostali jsme pozvání na prohlídku vzorového domu, jímž byl právě Poseidón. Dům už byl zabydlený, mohli jsme si ho v klidu prohlédnout. Zjistili jsme, že Poseidón je pro nás velký tak akorát, takže jsme svůj původní názor změnili  a od většího domu ustoupili.“

Dům Athena

Proč zvolit lehký beton?

„Rozhodli jsme se pro Liaporbeton, protože se nám líbily jeho vlastnosti včetně dlouhé životnosti,“ dodává majitel. Jedná se o lehký beton, v němž je klasické kamenivo nahrazeno kamenivem keramickým. Liaporbeton má stejnou pevnost a trvanlivost jako beton klasický, ale má daleko lepší uživatelské i technické parametry. Lépe izoluje zvuk i teplo a v domě vznikne mikroklima podobné podmínkám v cihlové stavbě.

Liaporbeton se vyrábí z lehkých keramických kuliček, které mají skvělé tepelně izolační vlastnosti a  pevnost. Zejména u rodinných domů je důležitá také vysoká požární odolnost a stálost vůči extrémnímu střídání teplot. V domě se díky výborným tepelně izolačním vlastnostem Liaporu příjemně bydlí, ať je venku mráz či tropické vedro. Z Liaporbetonu se vyrábí stavebnicové prvky, které se přímo na místě stavby skládají podle projektu na základovou desku. Je to velmi rychlý a finančně výhodný způsob výstavby.

Dům jedním tahem se přizpůsobí přáním klienta

Oproti původnímu návrhu si nechal majitel domu v projektu provést drobné dispoziční změny. Využil již existující úpravu projektu, kdy byly dveře zaměněny za okno. „Kvůli rozložení našeho pozemku se nám hodilo mít dveře vzadu, ale žádné jiné úpravy už jsme nedělali,“ doplnil.

V ceně domu k dokončení od Dům jedním tahem je i základová deska. „V našem případě se realizovala na vylitých pasech a my jsme si převzali dům jako uzavřenou hrubou stavbu se střechou a okny. Rychlost výstavby byla opravdu překvapující - hrubá stavba byla hotová během měsíce i se střechou. Celé to i se stavbou základové desky zabralo cca dva měsíce“, zdůrazňuje majitel. „Všechno bylo připravené. Během jednoho dne stálo první patro, pak to muselo týden tvrdnout, a během dalšího dne vyrostlo druhé patro, na které již začali dávat střechu.“

Dokončení ve vlastním tempu

Nový dům se majitel rozhodl dokončit vlastními silami. „Využil jsem manuál, který jsem po dokončení hrubé stavby dostal od Domu jedním tahem. Jsou v něm různá doporučení, jak při dokončovacích pracích postupovat, v jakém pořadí a jaké materiály použít. Je to stručný manuál na 20 stran, ale díky němu jsme věděli, čeho se držet a byl pro nás i zdrojem inspirace.“

Dle jeho slov se do panelů dobře vrtá, vystačíte si s malou příklepovou vrtačkou. Navíc všechny zásuvky, vypínače a vytrubkování pro elektroinstalace byly připravené, takže do stěn nebylo třeba nic sekat. Dokončovací práce zrychlily také drážky a prostupy připravené pro rozvody vody, topení a plyn.

Dům jedním tahem

Dům jedním tahem nabízí domy jako hrubou stavbu včetně schodiště a stropu (skelet domu bez střechy a oken) nebo jako dům k dokončení se základovou deskou, střechou a výplněmi otvorů, který si vybral i náš investor. Základní typová projektová dokumentace je zdarma. Typové domy je ale možné upravit podle individuálních požadavků. Více informací včetně katalogu najdete na www.dumjednimtahem.cz.