Domy postavené ze dřeva mají tu vlastnost, že se rychle vytopí, ale po vypnutí topení zase rychle vychladnou, mají tedy potíž s akumulací tepla. V praxi to znamená, že když v dřevostavbě zatopíte v klasických teplovzdušných kamnech, bude vám hned teplo. Po nějaké době vám ale začne být až vedro. Když začnete větrat, topíte, jak se říká, pánubohu do oken. Když kotel přiškrtíte, kamna i komín se zanesou sazemi. Jakmile topit přestanete, budete se hned klepat zimou, protože budova teplo neudrží.

Při pořizování krbových kamen do dřevostavby je tedy důležité, abychom vybrali kamna s přiměřeným výkonem, který bude odpovídat energetické náročnosti budovy. Orientačně vám k tomu pomůže údaj o tepelné ztrátě jednotlivých místností, uvedený ve stavební dokumentaci. Výkon krbových kamen by tuto ztrátu neměl výrazně převyšovat, jinak se v dřevostavbě upečete.

Výhodou teplovzdušných krbových kamen je nižší pořizovací cena, při instalaci rozvodů do konstrukce dřevostavby se ale musí věnovat zvláštní pozornost požární bezpečnosti.

Akumulační krbZdroj: www.krby-turyna.cz

Dražší variantou jsou akumulační krby, které hromadí teplo v obestavbě a předávají ho do místnosti sáláním. Sálavé teplo neohřívá vzduch, ale působí přímo na jednotlivé předměty v místnosti, takže nevznikají tepelné rozdíly mezi teplotou u podlahy a teplotou u stropu. Akumulační vytápění je i "čistší", vzniká při něm minimum emisí, v místnosti se nevíří prach a nevysušuje vzduch, takže ho ocení zejména alergici a astmatici.

Akumulační krby ovšem zabírají více místa a špatně se jimi vytápí vzdálenější místnosti. S tímto způsobem vytápění je dobré počítat už v projektu a přizpůsobit mu dispozici domu, aby se místnosti soustředily okolo topidla a mohly sálavé teplo lépe přijmat.

Samostatnou kapitolou je pak instalace krbu v dřevostavbách pasivních, kde potřebujete nejen dobře zaizolovaný krb s nízkým výkonem, ale také externí přívod vzduchu. Technicky i finančně je to náročnější, i když nikoli nemožné. V každém případě ale krb v pasivním domě znamená jen estetický doplněk, k vytápění ho není potřeba.