„Do té doby uděláme výmalby a vybavíme vnitřek,“ řekla Deník Rovnost mluvčí muzea Ines Oberngruber.

Tvůrci si dávají záležet na každém detailu, včetně třeba střechy z rákosí. Postupují podle nálezů kostela z devátého století. Archeologové je u Pohanska, jež je nyní oblíbeným cílem turistů, vykopali v posledních třinácti letech. „Pohansko patřilo k jedněm z největších sídelních komplexů Velkomoravské říše na řece Dyji, která svým vlivem sahala až po oblast dnešního rakouského Weinviertelu,“ připomněl vedoucí vědeckého oddělení muzea Franz Pieler.

Omítka z fasády by mohla spadnout na hlavy chodců.
Ostuda města? Novorenesanční palác muzea v Chrudimi hyzdí lešení už tři roky

Zajímavostí je, že kostel měl na první pohled působit jako čistě kamenná budova. Franz Pieler ale uvedl, že stál díky nosné konstrukci ze dřeva. Domnívá se, že důvodem byla buď neznalost stavitelů o možnostech kamene, nebo si takový postup nemohli dovolit. „Kombinace kamene se dřevem jsme se proto drželi při rekonstrukci také my,“ poukázal Pieler.

Za pomoci experimentálních metod

Replika velkomoravského kostela v Asparn an der Zaya vzniká za pomoci experimentálních archeologických metod. Mluvčí muzea Oberngruber sdělila, že díky tomu mají možnost získat nové znalosti o raně středověkých stavebních metodách, zvyklostech i řemeslných technikách. „Jsme tak schopní kupříkladu představit způsob práce se dřevem z druhé poloviny prvního tisíciletí našeho letopočtu,“ vyzdvihla mluvčí.

Tři patra, jedno s výhledem na unikátní uměle vytvořené souostroví, druhé na úrovni mořské hladiny, třetí pod hladinou - přes okna je z něj vidět na korálový útes a živočichy v něm. Takový luxus nabízí unikátní vily, jejichž kolonie nyní vzniká v Dubaji.
Ze sci-fi skutečností. Vily v Dubaji vyrůstají z moře, mají i své korálové útesy

Posloužit k tomu mají i autenticky zhotovené a při stavbě využívané pracovní nástroje: sekery, teslice, řezbářská dláta, srpy, pilky, lžíce, šídla, nože i hoblíky. Replika velkomoravského kostela je v archeoparku první z ansámblu raně středověkých staveb, které tamní plánují zbudovat. Vyrůst má v budoucnu ještě jedno sídliště s obytnými a hospodářskými budovami. Odkazovat bude k období doby ledové.

„Díky tomuto projektu se nám podařilo napnout historický luk archeoparku od pravěku a raných dějin střední Evropy až po raný středověk. Návštěvníkům nyní můžeme nabídnout rozmanitý kulturní zážitek,“ pochvaloval si obchodní ředitel muzea Christoph Mayer.

Pětice naučných stezek 

Postup prací v Rakousku sledují také Břeclavští, jejichž cílem je zapsání lokality Pohanska spolu se Starým Městem u Uherského Hradiště na Zlínsku a Mikulčicemi na Hodonínsku na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Vedení města nyní ve spolupráci s historičkou Evženií Klanicovou připravuje nový koncept využití tamního zámečku.

Jánské koupele - vizualizace.
Jánské Koupele čeká obnova. Projekt naváže na slavnou historii lázní

Vzniknout má asi pět naučných stezek s různým tematickým zaměřením. „Jedna bude spíše archeologická, další přírodní, hospodářská, nebo třeba i část, která se bude věnovat historii dvacátého století,“ nastínil místostarosta Jakub Matuška. Předpokládané náklady jsou deset milionů korun.