Před každou úpravou dřeva je důležité pořádně očistit povrch a mastné plochy případně odmastit běžně dostupným odmašťovačem, aby byl nátěr rovnoměrný. Tento princip platí nejen v případě čerstvého dřeva, ale i při obnovení starých nátěrů. Pokud byl povrch v minulosti lakován, starý nátěr je nutno zbrousit až na původní, čisté dřevo.

Pro měkké dřevo se hodí lazura

Pro ochranu měkkého dřeva, jako je jedle, smrk, borovice nebo lípa, jsou nejvhodnější lazury. Jsou silně pigmentované, transparentní a zvýrazňují přirozenou kresbu dřeva. "Existují v klasických barevných odstínech, případně je možné si přesný odstín nechat namíchat na míru,“ vysvětluje Monika Linghartová, odbornice na barvy a laky z projektových marketů HORNBACH. Čím je zabarvení tmavší, tím vyšší je ochrana pro UV záření. Lazury na dřevě vytvoří film, který silně odpuzuje vodu. Proto jsou ideální pro konstrukční části, jako jsou dřevěná okna a dveře.

Kobercům do kuchyně vstup povolen. Který se sem bude hodit?

Olej zdůrazní přírodní charakter

Olej je vhodný na ošetření tvrdých druhů dřeva, jako jsou buk, javor, olše, ořech, kaštan. Chrání a ošetřuje dřevo, které je díky němu odolné a lze jej více zatížit. "Napuštěním olejem se zdůrazní přírodní charakter dřeva a jeho typická povrchová struktura zůstane zachována. Ve venkovních prostorech však bezbarvý olej neposkytuje dostatečnou UV ochranu," upozorňuje Linghartová. Oleje na dřevo jsou tónované pro různé typy dřeva, například teak nebo modřín.

Do řádně ošetřeného dřeva se voda nevsákne.Zdroj: Shutterstock.com

Lakováné dřevo je citlivé na poškození

Další možností je lakování. Lak na dřevěném povrchu vytvoří stabilní vrstvu odolnou vůči povětrnostním podmínkám. "Lakovaný povrch je efektní, ale citlivý na poškození. Pokud v něm vznikne prasklina, do které vnikne voda, dřevo napučí a lak roztrhne. Lazury a oleje oproti tomu vytvoří ochrannou vrstvu, která zůstává difúzně otevřená," vysvětluje Linghartová. Lak na dřevo se proto hodí spíše pro nábytek v interiéru. Barevný nátěr zvolte v případě, že potřebujete překrýt starší barvu, nebo se vám přírodní odstín nehodí do interiéru.

Koupelna se sprchou walk-in
Jak vybrat a instalovat odtokový žlab do sprchy

Vosk neodolá vyšším teplotám

Nakonec tu máme ještě vosky na dřevo. Ty se prodávají v tekuté, pastovité formě nebo v pevných tyčinkách a nesou různé odstíny. Do dřeva se nevsakují, na jeho povrchu vytvářejí měkkou vrstvu, která odpuzuje vodu, ale neodolá vyšším teplotám. Protože navoskované dřevo vypadá velice přirozeně, vosk je dobré použít při renovaci masivního nábytku, jemuž chceme zachovat původní vzhled. Na namáhaných kuchyňských plochách ale tak dobře neobstojí, zde bude jednoznačným vítězem olej.

Obklad soklu není jen estetickou záležitostí: proč by se neměl podcenit?

Obnovení zašedlého povrchu dřeva

Pokud je dřevo zašedlé, existují dvě možnosti, jak jej obnovit – čističem na dřevo nebo obroušením. Čistič na dřevo se nanáší štětcem a nechá se působit po dobu přibližně hodiny. Dřevo čistič vsákne, čímž se obnoví jeho přirozená krása. „V případě, že na některých místech zůstanou šedé fleky, naneste další nátěr. Pokud je vše v pořádku, opláchněte dřevo vodou pomocí zahradní hadice nebo vysokotlakého čističe,“ radí Monika Linghartová. Před dalším postupem nechte povrch uschnout ve stínu.