Lícové cihly se vyrábějí ze směsi hlín s příměsí písku a kovů. Jsou dvakrát pálené, přičemž druhý výpal, prováděný při teplotách 1100 °C, zvyšuje jejich odolnost vůči klimatickým vlivům. Vysoké teploty pálení zajistí slinutí materiálu, a tedy jeho vysokou kompaktnost a odolnost, lze je proto využívat jako fasádní materiál bez nutnosti omítání či dalších povrchových úprav.

Nejvyšší pevností v tlaku a nejnižší nasákavostí se chlubí takzvané klinkerky, kterým se někdy říká také "zvonivky", to podle zvuku, který vydávají, když s nimi o sebe klepnete. Klasické zvonivky mají nasákavost do 7 % a pevnost v tlaku minimálně 35 MPa, vyrábí se tažením buď plné, nebo děrované. Jejich podskupinou je tzv. keramický klinker, vyráběný ze speciálních druhů hlín. Nasákavost tohoto typu je nejvýše 1,5 % a pevnost v tlaku až 75 MPa.

Lícové cihly lze použít při stavbě různých typů zdiva, nejčastěji se uplatňují jako plášť stavby oddělený od zaizolované konstrukce vzduchovou mezerou, která má odvětrávací a termoregulační funkci.

"Cihlového vzhledu" lze dosáhnout také cihelnými obkladovými pásky. Jde o mnohem levnější řešení a aplikace je rovněž jednodušší, protože pásky stačí na stěnu pouze nalepit. Mohou se použít i ve spojení s kontaktním zateplovacím systémem jako nízkoúdržbová fasáda, obložit se jimi dá i dřevostavba. Cihelné pásky se většinou vyrábí řezáním lícovek, a ponechávají si tedy jejich skvělý vzhled i trvanlivost.

Lícové cihly a cihelné pásky mohou mít hladký, nebo hrubší rustikální povrch a vyrábějí se v různých barevných provedeních. Na trhu objevíte i jejich betonové imitace, které mohou být levnější, ale jejich vlastnosti nebudou stejné jako v případě opravdových cihel. Kvalitní lícovky vám vydrží dlouhá léta beztoho, aby změnily barvu nebo vybledly, a nebudete se o ně muset nijak starat.