Nespornou výhodou epoxidových a polyuretanových stěrek je jejich vysoká odolnost a bezespárovost, a tudíž jednoduchá údržba. Využít se dají na podlahy i jako obklad stěny, a to i ve vlhkých prostorách koupelen, klidně přímo ve sprchových koutech.

“Přestože se litá stěrka aplikuje v tenké vrstvě, je povrch vysoce mechanicky i chemicky odolný. Nízká tloušťka zároveň nezvyšuje výšku podlahy a nezpůsobuje návazné konstrukční obtíže v podobě úpravy dveří. Na rozdíl od betonové stěrky nehrozí tvorba tmavých map ani prosakávání vlhkosti,” vysvětluje Marek Ondra ze společnosti TopStone.

Litá podlaha disponuje větší tepelnou vodivostí než například keramická dlažba. Díky tomu je vhodná pro podlahové vytápění a zároveň je příjemná na dotyk.

Epoxidová stěrka

Předností epoxidových stěrek je také variabilita provedení. Vybírat lze mezi lesklou a matnou variantou, stěrka může být provedena v protiskluzové úpravě. Povrch je možné flexibilně tónovat v široké škále barevných odstínů nebo si při jeho realizaci pohrát s mramorováním a vytvářet různé ornamenty či dekory. Každá litá podlaha nebo stěna je tak vskutku jedinečná.

Stěrky lze použít jak v novostavbách, tak při rekonstrukcích starších domů. Podkladová vrstva musí být dostatečně pevná a rovná, zbavená nečistot, prachu a mastnoty. Podkladem může být vyzrálý beton, anhydrit nebo cement. Podklad se před aplikací epoxidové či polyuretanové vrstvy penetruje a v případě potřeby dorovnává nivelační stěrkou. Při rekonstrukcích je často možné novou podlahu vylít bez nutnosti odstranění původní dlažby, čímž se ušetří spousta prašné práce.