Nespornou výhodou epoxidových a polyuretanových stěrek je jejich vysoká odolnost a bezespárovost, a tudíž jednoduchá údržba. Využít se dají na podlahy i jako obklad stěny, a to i ve vlhkých prostorách koupelen, klidně přímo ve sprchových koutech.

“Přestože se litá stěrka aplikuje v tenké vrstvě, je povrch vysoce mechanicky i chemicky odolný. Nízká tloušťka zároveň nezvyšuje výšku podlahy a nezpůsobuje návazné konstrukční obtíže v podobě úpravy dveří. Na rozdíl od betonové stěrky nehrozí tvorba tmavých map ani prosakávání vlhkosti,” vysvětluje Marek Ondra ze společnosti TopStone.

Dům v Brooklynu
Technicky jednoduché, a přitom funkční: na sousední dům napojili dřevostavbu

Litá podlaha disponuje větší tepelnou vodivostí než například keramická dlažba. Díky tomu je vhodná pro podlahové vytápění a zároveň je příjemná na dotyk.

Epoxidová stěrkaZdroj: TopStone

Předností epoxidových stěrek je také variabilita provedení. Vybírat lze mezi lesklou a matnou variantou, stěrka může být provedena v protiskluzové úpravě. Povrch je možné flexibilně tónovat v široké škále barevných odstínů nebo si při jeho realizaci pohrát s mramorováním a vytvářet různé ornamenty či dekory. Každá litá podlaha nebo stěna je tak vskutku jedinečná.

Stěrky lze použít jak v novostavbách, tak při rekonstrukcích starších domů. Podkladová vrstva musí být dostatečně pevná a rovná, zbavená nečistot, prachu a mastnoty. Podkladem může být vyzrálý beton, anhydrit nebo cement. Podklad se před aplikací epoxidové či polyuretanové vrstvy penetruje a v případě potřeby dorovnává nivelační stěrkou. Při rekonstrukcích je často možné novou podlahu vylít bez nutnosti odstranění původní dlažby, čímž se ušetří spousta prašné práce.

Kupujeme nové dveře? Podle čeho vybírat