Zárubně by s dveřmi měly tvořit jeden sladěný, estetický celek, a tak bychom je měli vybírat najednou, a to nejlépe ještě před zahájením hrubé stavby. Zvolený typ zárubní předurčí potřebnou velikost stavebního otvoru a půjde také o to, zda zárubně zabudujeme do zdi už během stavby, nebo je instalujeme až při dokončovacích pracích.

Ocelové zárubně zazděné do stěny se v minulosti hodně využívaly zejména v panelových domech, ale získaly si nevalnou povět pro svůj nepříliš estetický vzhled a nevalné tepelně izolační vlastnosti. Navíc, když takovou zárubeň chcete vyměnit, musíte vybourat kus zdi. Některé firmy nabízejí jednodušší řešení a ocelovou zárubeň "obloží" speciálním obkladem v imitaci dřeva. Průchozí rozměr zárubně se tím však zmenší o zhruba 28 mm a původní dveře sem už nemusejí pasovat.

Obložková zárubeň FÓLIE klasická bezfalcová, MDFVelice oblíbené jsou dnes obložkové zárubně, které se montují až po dokončení všech stavebních prací na omítnutou a vymalovanou zeď. Může být vyrobena z masivního dřeva, dřevotřísky či dřevovlákna a seženete ji v mnoha různých dekorech, takže se dá snadno sladit se vzhledem dveří. Obložkové zárubně z masivu jsou o poznání dražší, nicméně pokud půjdete do imitace, dejte přednost materiálu MDF před dřevotřískou (DTD). MDF je homogenní a pevnější materiál, který se nebude odštěpovat a lépe odolá teplu a vlhkosti.

Trendem posledních let jsou potom zárubně skryté, které jdou na ruku minimalismu a touze po čistých liniích. Ocelový či hliníkový profil se zazdí do otvoru a přetáhne se omítkou či obkladem až k hraně, takže ho téměř nevidíte. Na zdi jsou znatelné jen přesné drážky, kam se vmontují závěsy a těsnění pro instalaci dveří. Skryté zárubně nechávají vyniknout design dveří v plné jejich kráse a nemají šanci narušovat celkový vzhled interiéru.