Do užšího výběru z přihlášených 249 prací postoupil například projekt Gulliver, za kterým stojí mezinárodně uznávaný architekt Martin Rajniš spolu s Leošem Válkem a Davidem Kubíkem. Tato 42 metrů dlouhá a 10 metrů široká konstrukce inspirovaná tvarem obří vzducholodi z počátku 20. století je vyrobena z dřeva a oceli a "vznáší se" nad Centrem DOX v Praze 7.

Létající černý dům z Pardubic je architektonicky mnohem skromnější, ale zato má za sebou silný příběh. Zavěšen na ocelových lanech pod obloukem starého železničního mostu v pardubickém vojenském areálu loni v prosinci vzbudil zvědavost nejen v kolemjdoucích civilistech, ale i v armádních činitelích. Dům byl z jejich nařízení odstraněn pouhých 39 dní po instalaci.

Šanci na prestižní ocenění letos získalo i mladé brněnské studio Chybik+Kristof Architects & Urban Designers. Porotce zaujala jeho proměna nevzhledného sídlištního autosalonu na originální showroom nábytku. Na první pohled poznáte, jaký typ zboží je v této budově předváděn - fasáda je totiž doslova poseta devíti sty plastovými sedačkami.

Oproti loňskému roku je v letošním ročníku Ceny zastoupeno mnohem více staveb soukromého bydlení. Mezi 42 nominovaných děl se probojovalo několik rodinných domů, a dokonce i chata u jezera v borovicovém lese. Přehlídky se mohli zúčastnit jednotlivci nebo kanceláře s projekty realizovanými na území ČR a dokončenými v posledních pěti letech.

Vítěz bude slavnostně vyhlášen 27. listopadu. Nominovaná díla budou vystavena v průběhu listopadu a prosince v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze, na začátku roku 2018 se pak výstava přesune do Galerie Architektury Brno.