Pojďme se vydat do krajů tak chladných, že černá barva fasády je tu naopak plusem. Naší destinací bude Skandinávie, jejímž stylem se rádi inspirujeme při zařizování interiérů, ale mnohé si odnášíme i z práce jejích architektů. V životě Švédů, Norů i Finů hraje velkou roli vztah k přírodě a životnímu prostředí, což se odráží i ve stavitelství. Místní domky a chaty nenásilným způsobem zapadají do okolní krajiny, bývají navrženy jednoduše, a jejich realizace přitom bývá vysoce kvalitní.

Není žádným překvapením, že se ve Skandinávii staví hodně ze dřeva. Severská krajina je nakonec plná lesů, takže pro stavební materiál není daleko. Našinec by takovou jednoduchou dřevostavbu mezi stromy na kraji jezera nazval chatou, v severských zemích však nepůjde o boudičku využívanou jen k letní rekreaci. Bude to důmyslně postavená stavba přizpůsobená místní dlouhé a temné zimě. Rozměrná okna poskytnou úžasné výhledy do zaněžené krajiny, jimiž se můžete kochat, ať sedíte s přáteli v obýváku nebo ještě ležíte zachumlaní v posteli. Venku je mráz a uvnitř teplo.

Stále více se pak ve skandinávské architektuře setkáváme s tmavým odstínem fasády, který stavbám dodává elegantní až tajemný ráz, a navíc přitahuje sluneční paprsky, jichž je v severských zemích po většinu roku nedostatek. V galerii si můžete prohlédnout typické příklady nového skandinávského stylu, který využívá černou barvu jako základ při zachování tradičních skandinávských prvků. Některé stavby jsou opravdovou pastvou pro oko.