Pokud jste se v létě vydali na bruslích po modřanské cyklostezce směrem z centra, mohli jste si všimnout, že prostor pod modřanským komínem prošel radikální změnou. Ten, kdo našel odvahu a přijel se podívat na místo, odkud se line hudba a vůně grilovaného masa, přesvědčil se o novém životě, který se zde zrodil. Cyklokavárna se servisem, bikrosová dráha pro děti, venkovní posilovna, hřiště, komunitní zahrada, letní kino, DJ, ohniště nebo třeba i místo pro odložení sdílených kol Rekola. Nejen to během léta nabídl nově vzniklý areál, který dostal příznačný název Cukrkandl. Vyžití zde našli milovníci sportu i kultury, rodiče s dětmi, ale také sportovní oddíl rychlokanoistů Spartak Modřany.

Letní kino slavilo úspěch každé pondělíZdroj: SkanskaLetní kino slavilo úspěch každé pondělí

Myšlenka Cukrkandlu se zrodila v hlavách zaměstnanců developerské společnosti Skanska Reality, majitele pozemku pod modřanským komínem. Osmihektarový pozemek, bývalý areál slavného modřanského cukrovaru, byl oplocený a nepřístupný veřejnosti kvůli odkrytým podzemním chodbám bývalé továrny. V budoucnu zde vyroste nový rezidenční projekt, jehož výstavba je však závislá na vyřešení dopravní situace kolem Nové Komořanské. A tak pozemek doposud ležel ladem. To se skupina nadšenců rozhodla změnit a vymyslela unikátní projekt, který měl do té doby, než začne výstavba, část pozemku zpřístupnit veřejnosti.

Podoba brownfieldu v březnu 2018Zdroj: SkanskaPodoba brownfieldu v březnu 2018

Svůj návrh, zpřístupnit areál lidem, představila Skanska Reality ve Viničním domku městské části Praha 12, s jejíž pomocí oslovila místní spolky a komunity. Inspirací v oživení brownfieldu byli i zástupci Stavební fakulty ČVUT se zajímavými příklady dočasného využití brownfieldů v zahraničí. Přáním zástupců městské části bylo, aby do projektu byla zapojena široká veřejnost a aby aktivity, které se na Cukrkandlu v budoucnu objeví, cílily na co nejširší spektrum obyvatel Prahy 12. Tak to viděl i developer – pro aktivity, které se na Cukrkandlu uchytí, se bude hledat prostor i v rámci budoucího rezidenčního projektu, který počítá mj. i s multifunkční halou.

Návštěvníkům Cukrkandlu bylo zpřístupněno i podzemí, kam mohli zavítat na komentovanou prohlídku.Zdroj: SkanskaNávštěvníkům Cukrkandlu bylo zpřístupněno i podzemí, kam mohli zavítat na komentovanou prohlídku.

Nápady na aktivity v areálu mohla veřejnost zasílat po dobu tří týdnů a developer se zavázal pozemek upravit tak, aby zde vybrané aktivity mohly být realizovány. Výzva se setkala s úspěchem a podařilo se dohodnout s provozovatelem kavárny Roubike, sdružením Kokoza a oddílem rychlokanoistů ze Spartak Modřany.  Každý z těchto subjektů viděl Cukrkandl jako místo, pro které by našel využití – od kavárny či komunitní zahrady po sportovní hřiště.

Vizualizace multifunkční haly v budoucím rezidenčním projektuZdroj: SkanskaVizualizace multifunkční haly v budoucím rezidenčním projektu

Cukrkandl žije!

Velkolepá otvíračka komunitního prostoru, nazvaná Cukrkandl žije!,  přilákala v půlce května stovky návštěvníků. Byl pro ně přichystán sportovní a společenský program, který vyvrcholil večerním koncertem a následným rozsvícením modřanského komína. Součástí oživení vnějšího prostoru areálu jsou i malby profesionálních graffiti umělců Kaera a Khomy na zdech podél ulice Komořanská a vyklizení podzemních prostor pod komínem, jejichž část se zpřístupnila veřejnosti.

V květnu se Cukrkandl otevřel veřejnostiZdroj: SkanskaV květnu se Cukrkandl otevřel veřejnosti

Během léta hostil Cukrkandl nesčetně akcí a každý návštěvník si zde našel své.  Nejvíce se myslelo na děti, pro které bylo připraveno například i divadlo, pouštění draků, Halloween či sportovní turnaje pod záštitou rychlokanoistů ze Spartak Modřany.

Brány Cukrkandlu se pro sezónu 2018 zavřely k poslednímu dni v říjnu. Z do té doby uzavřeného brownfieldu se podařilo vybudovat sympatické komunitní místo pro trávení volného času. Takový prostor místním do té doby chyběl.

Malba od havířovského umělce Khomy v rámci proměny areáluZdroj: SkanskaMalba od havířovského umělce Khomy v rámci proměny areálu

Dění na Cukrkandlu můžete sledovat na stránce www.facebook.com/groups/cukrkandl/