Špatně zpracovaný sokl může mít za následek úniky tepla a zatékání dešťové vody do fasády, což časem způsobí vznik mokrých map a plísní. Vlhkost ve sklepech a podlahách je problém zejména u starších domů, jejichž fasády si žádají rekonstrukci. Oprava soklu bude v těchto případech klíčová a není radno ji zanedbat. Její součástí bude zateplení a kvalitní hydroizolace.

Pro samotný obklad soklu se u nás nejčastěji používají betonové obklady, které umí napodobit vzhled přírodního kamene a lze je koupit za rozumnou cenu. Betonové tvarovky jsou poměrně lehké a dobře se s nimi pracuje, lze jim vyčíst snad jen určitou neprodyšnost.

Stavíme terasu: dlažba versus dřevo

U starých domů a chalup, které nesou historickou hodnotu, je lepší investovat do přírodního kamene. Výborné vlastnosti má andezit, břidlice a žula; tyto kameny jsou odolné vůči mrazu, otěru i vlhkosti a bez jakékoli údržby vydrží pěkné spoustu let. V Česku hodně používaným kamenem je také pískovec, který je oproti výše zmíněným nasákavější a měkčí, zato se ale vzhledově hodí ke každému typu domu. Při výběru kamene pro obklad soklu se obecně doporučuje vyjít z místní tradice a zvolit takový druh, který se těží v dané oblasti.

Zdroj: Shutterstock.com

Bezúdržbovým a velice pěkným obkladem je rovněž lícové zdivo, případně cihelné pásky nebo keramické obklady určené pro venkovní použití. V současné době pořídíte také poměrně trvanlivé obklady plastové, které vzhled cihly či kamene imitují. Jejich výhodou je snadná aplikace a nižší cena. Na trhu se setkáte také s různými hmotami, jako je třeba marmolit. Jde vlastně o typy dekorativních nenasákavých omítek, speciálně vyvinutých pro sokly.

Dům u jezera v Texasu
V domě u jezera vládne pískovec, cedrové dřevo a klid