Odhalené trámy mohou dodat interiéru naprosto nový rozměr, a to doslova: o něco nám zvětší prostor do výšky, což oceníme především ve stísněném podkroví, kde boucháme hlavou o šikminu. Kromě toho jsou zajímavou dominantou stropu, ke kterému jinak obvykle přitahují pozornost jen svítidla. Jde zkrátka o vysoce estetický prvek domova, jak o tom svědčí naše fotogalerie.

Všechno má ovšem své pro a proti. První, co vás napadne, bude otázka, jak je to s izolací. Nároky na zateplení obývaných podkrovních prostorů jsou dnes takové, že jednoduchá aplikace izolačního materiálu mezi krokve nestačí. Odhalené dřevěné trámy fungují jako tepelné mosty a střechou bude pronikat zima i vedro, dle ročního období.

Když nechceme umístit izolaci pod krokve, budeme ji muset umístit nad ně. To ale vyžaduje odbornou montáž, a navíc sundání a opětovné položení střešní krytiny. Pokud stavíte nový dům nebo rekonstruujete podkroví s tím, že budete měnit starou střešní krytinu za novou, pak celý proces izolace zvenčí bude bolet samozřejmě méně.

Zbývá jen vyřešit druhý stěžejní problém odhalených trámů, a tím je jejich údržba. Dřevo by mělo být jednak ošetřeno proti houbám a dřevokaznému hmyzu a kromě toho natřeno vhodnou lazurou, aby pěkně vypadalo. Pokud máte odhalené trámy v kuchyni nebo v koupelně, budete mu muset věnovat zvýšenou péči. Při výběru nátěru se poraďte v prodejně barev a laků, přičemž nezapomeňte zmínit, v jakém typu místnosti budou trámy odhaleny.