V posledním desetiletí výrazně vzrostla důvěra k dřevostavbám a zároveň i obliba dřevěných obkladů na fasádách, i když jde třeba o klasický zděný dům. Dřevěné okenice jsou jedním z prvků, které rozbijí strohý vzhled minimalistické kostky a vizuálně ji přemění v útulně vyhlížející, a přitom pořád moderní dům. Mají jen jednu nevýhodu - bývají dražší než okna sama. Na druhé straně ale poskytují účinnější zastínění než vnitřní žaluzie, protože vnější zábrana odráží sluneční paprsky mnohem lépe než jakákoli vnitřní.

Střešní krytiny: Betonová versus pálená taška

Okenice kromě toho chrání okna před deštěm, sněhem i krupobitím a můžou sloužit jako bezpečnostní element, jelikož ztěžují práci zlodějům. Vedle klasických dvoukřídlých okenic se vyrábějí také okenice jednokřídlé, výklopné anebo posuvné, jež se pohybují po lištách v horizontálním směru. Konstrukce okenic může být doplněna o sklopné lamely, jimiž se lépe reguluje intenzita zastínění.

Zdroj: FINSTRAL

Ačkoli se okenice v minulých dobách vyráběly výhradně ze dřeva, dneska se k jejich zhotovení využívají i jiné materiály. Seženete okenice plastové i hliníkové a na výběr jsou také různá barevná provedení. Různorodost najdeme rovněž v tvarech. Působivé jsou okenice obloukové, a vybrat si můžete dokonce i okenice pro střešní okna. Finančně nákladnou, ale zato velmi impresivní záležitostí jsou okenice zakrývající velké plochy oken francouzských.

A protože žijeme v době automatizace, moderní okenice nemusíte otevírat jenom ručně, můžete si zvolit variantu motorového otvírání na dálkové ovládání. Okenice navíc mohou být vybaveny časovým spínačem a čidly, které reagují na sluneční záření, déšť a intenzitu větru.

Inspirace: Koupelna s nádechem luxusu