1. Levnější materiály

Ani dokonalý projekt stavby a detailní popis materiálů ještě nezaručí, že se tyto materiály skutečně použijí. Jde-li třeba o věc jako armovací ocel do základů, nejspíš si toho ani nevšimnete, a jakmile se jednou pasy zalijí betonem, už s tím nic nenaděláte. Není to dobrá zpráva, ale kontrolovat se musí každá drobnost. Pokud na to nemáte čas sami, najměte si důvěryhodný stavební dozor, který bude všechno kontrolovat za vás. Případně nakupujte materiál osobně a řemeslníkům plaťte jen za práci.

2. Jak psovi pastva

První den řemeslník naběhne v osm hodin ráno a jede snaživě až do večera jen s malou přestávkou na oběd. Druhý den přijde až v deset nebo se neobjeví vůbec. Práce stojí. Čekáte a čekáte, potom zavoláte. Uslyšíte výmluvu, že řemeslník musel odvézt tchýni do nemocnice. Příští den je to pes, který musí k veterináři. A tak dále. Co se stalo? Nejspíš je vaše zakázka jen malým melouchem za málo peněz, zatímco někde jinde na řemeslníka čeká zajímavější nabídka. kterou přijal, aniž by dokončil tu vaši. Ve smlouvě o dílo proto jasně upřesněte termín, kdy musí být práce hotova. Písemně se také dohodněte, za jakých podmínek můžete od smlouvy odstoupit a najmout si někoho jiného.

Rada: Nikdy neplaťte práci od hodiny, stanovte jednu celkovou částku za vykonané dílo, jinak riskujete, že se řemeslník bude s prací schválně loudat.

3. Zbytečné výdaje navíc

Stává se to, když si pozvete na opravu jinou firmu, než která instalovala. Řemeslník spráskne ruce a řekne: "Proboha, kdo to dělal? To je celé blbě!" Přesvědčí vás, že se celá věc musí zgruntu předělat za tolik a tolik tisíc. Opravdu byli předešlí řemeslníci taková nemehla? Raději si přizvěte k posouzení ještě jednu nezávislou hlavu.

4. Zanechaný nepořádek

Nejen velké, ale i drobné úpravy v interiéru mohou zanechat hodně suti a prachu. Není fér, abyste to uklízeli sami. Ve smlouvě o dílo jasně uveďte, že řemeslníci po sobě musejí uklidit a uvést byt do patřičného stavu.

5. Neodborné provedení

Řadu stavebních prací a oprav v domácnosti by měli vykonávat lidé s odbornou kvalifikací či příslušným certifikátem. Pokud však jde o rozsáhlejší rekonstrukci nebo o vážnější zásah například do elektroinstalace, vyplatí se přizvat si nezávisle na sobě odborníky dva. Každá hlava, byť studovaná, může mít jiný názor a jiné doporučení. Při větších rekonstrukcích je pak na místě stavební dozor, který na kvalitu práce dohlédne.