Pro většinu lidí, kteří se v dnešní době rozhodnou postavit dům, jsou prioritou nízké náklady, a to jak na stavbu samotnou, tak na její pozdější údržbu a provoz. Z hlediska stavebních nákladů se vyplatí naplánovat si co nejjednodušší půdorys domu, bez zbytečných výklenků a dekorativních prvků. Sklepy se z finančních důvodů dnes už nestaví téměř vůbec, výhodné jsou jen v případě svažitých pozemků, kam se přímo hodí. Pokud má parcela dostatečnou rozlohu, upřednostní se přízemní bungalov; patrové domky či domy s podkrovím se volí spíš tehdy, chceme-li uspořit víc místa pro zahradu.

Farma v Kanadě
Jak vznikl z farmy úžasný domov

Tato šetrnost nevychází jen ze skromnosti či nemožnosti investovat víc peněz, ale také z faktu, že větší domy s rozhlehlými místnostmi spotřebují mnohem více energie na vytápění. Velikost domu a jeho jednotlivých částí by proto měla být vypočítána tak, aby se sem vešlo vše, co potřebujeme, ale žádné metry čtvereční tu nebyly zbytečně navíc.

Na druhé straně se přitom stává, že v touze uspořit místo zapomeneme na šikovné a praktické kouty a místnůstky, které by se v dlouhodobějším časovém horizontu mohly hodit, a navíc zvednou hodnotu nemovitosti. Patří mezi ně zejména:

  • prádelna
  • spíž
  • pracovna
  • šatna
  • druhá koupelna

Zdroj: Shutterstock.com

Z hlediska energetických úspor je rovněž důležité, jak jednotlivé místnosti nasměrujeme vůči světovým stranám. Pokud to poloha pozemku dovolí, obývací prostory se nasměrují k teplému a slunnému jihu, zatímco kuchyň by měla být orientována na sever, který je výhodnější z hlediska uskladňování potravin a energetické spotřeby lednice. Také v ložnicích by mělo být chladněji, výjimku tvoří dětské pokoje, kde si děti přes den hrají nebo se učí.

Firemní plánovače: první a poslední záchrana pro stavbu i interiér

Přihlédnout ovšem musíme také k okolí budoucího domu - určitě nechceme mít ložnici s okny do rušné ulice nebo přímo naproti sousedově terase, kde se každý víkend pořádají grilovačky do pozdních nočních hodin. S kapkou selského rozumu a s pomocí šikovného projektanta se však dá vyřešit každé stavební puzzle, i když to vyžaduje trochu přemýšlení a často i nervů.

Inspirace pro kutily: Jak využít tvárnice, které zbyly ze stavby