Exotické dřeviny se na našem trhu začaly ve větší míře uplatňovat teprve v 90. letech minulého století. Oproti dřevinám evropským mají hned několik předností: bývají pružnější, stabilnější, odolnější vůči sesychání, plísním i dřevokaznému hmyzu, a navíc přicházejí v celé škále rozličných barev a struktur. Tmavé odstíny dodávají interiéru dojem útulnosti a luxusu zároveň. A právě tmavé dřevo v evropských lesích neseženete. Některé exotické dřeviny jsou navíc mimořádně odolné proti vlhkosti, a tak se dají využít i v koupelně.

Exotická dřeva se k nám dovážejí především z Afriky, Indonésie a z Jižní Ameriky. Druhů na trhu najdete bezpočet, my si přiblížíme pětici barevně odlišných, a přitom velmi odolných materiálů:

Ipe

Říká se mu také zelený eben, zřejmě kvůli nazelenalé barvě dřeva po čerstvém řezu. Odstín se později mění v olivově hnědý až tmavě hnědý. Dřevo Ipe je velmi trvanlivé a pevné, využívá se proto i v místnostech s vysokou zátěží, vyrábějí se z něho i schodiště. Pro menší obsah olejnatých pryskyřic nemá samomazací vlastnosti, zato odolá i termitům.

Teak

Teak naopak olejnatými pryskyřicemi přímo oplývá, a tak dobře snáší výkyvy vlhkosti a můžete ho umístit klidně i do koupelny nebo na terasu. Díky své odolnosti vůči povětrnostním vlivům bývá teak často využíván pro výrobu zahradního nábytku. Podlahy z teaku nepotřebují namáhavou údržbu, na povrchovou úpravu stačí malé množství oleje.

WengéZdroj: www.podlahove-studio.com

Wengé

Čokoládově hnědé dřevo se k nám dováží z centrální a západní části Afriky a přitahuje pozornost mimořádně atraktivním vzhledem. Tmavě hnědý základ je protkaný černým žilkováním a světlejšími proužky parenchymatického pletiva, což vytváří jedinečnou kresbu. Wengé je ceněno pro mimořádnou tvrdost a odolnost vůči oděru. I bez povrchové úpravy by vám mělo vydržet pěkné 40-50 let.

Garapa

Garapa, známá také jako "brazilský jasan", je světlou ovcí v tmavém stádu exotických dřevin. Její odstíny zahrnují medově žlutou až zlatou a světle hnědou barvu. Garapa je přitom o 60% tvrdší než dub a je velice odolná vůči mechanickému poškození.

Massaranduba

Massaranduba zaujme svou zvláštní hnědočervenou barvou, která vynikne v moderních i tradičních interiérech. Podlaha z této dřeviny prostě vypadá jinak než všechny ostatní masivní podlahy. Stejně jako většina dalších exotických dřevin, i tato je odolná vůči hnilobě a škůdcům, a nadto se pyšní mimořádnou tvrdostí.