Stavby, stromy, porosty vyšší než tři metry, složené dřevo nebo třeba chmelnice, nic z toho by se nemělo vyskytovat v ochranném pásmu elektrického vedení či plynovodu. Tento prostor vymezuje energetický zákon a je určený nejen k zajištění spolehlivého a bezpečného provozu sítí, ale také k ochraně života, zdraví a majetku. Přesto v poslední době přibývá případů, kdy lidé tyto předpisy porušují. Většinou nevědomky, ale někdy také úmyslně. Energetici doporučují ověřit si uložení sítí na pozemku už při jeho koupi a na pozdější benevolenci úřadů se v žádném případě nespoléhat.

Zdroj: Pixabay.com

„Neoprávněných zásahů v ochranném pásmu evidujeme ročně stovky a každý rok jich mírně přibývá. Trvalých staveb vznikne v pásmu za rok jen několik, ale i to je dost. Vždy jde o černou stavbu, která by měla být odstraněna, což by pro majitele vzhledem k vysokým investicím často znamenalo fatální finanční následky,“ říká Petr Nováček, vedoucí oddělení Řízení provozu E.ON Distribuce.

Stavba domu. Ilustrační snímek
Skryté náklady, na které se před stavbou domu často zapomíná

Energetici proto doporučují pozemky před zahájením jakýchkoliv prací nebo nejlépe už před koupí pečlivě prověřit. „Setkali jsme se s případy, kdy prodejci zájemcům o koupi pozemku tvrdili, že vedení na pozemku není žádný problém. Že stačí zavolat na zákaznickou linku a domluvit se na přemístění dotčeného vedení. Tak jednoduché to ale opravdu není,“ upozorňuje Petr Nováček.

Přeložení elektrické nebo plynové sítě je složité a nákladné, a to hlavně v případech, kdy plánovaná přeložka vyžaduje souhlas majitelů sousedních pozemků. Náklady na přeložení sítě přitom hradí vlastník pozemku. Pokud by chtěl člověk zákon obejít a začít stavět načerno, hrozí mu pokuta až 200 tisíc Kč.

Zdroj: Shutterstock.com

Drobné stavby se kvůli porušení energetického zákona často musejí úplně odstranit. „Běžně se bourají různé přístavby, přístřešky, dokonce i haly v majetku právnických osob,“ říká Petr Nováček.

Protože ochranné pásmo zasahující do kupovaného pozemku může zásadně omezit vaše stavební plány, je důležité nevsadit pouze na informaci od prodávajícího, ale raději si vše ověřit u stavebního úřadu a u konkrétních dodavatelů.

Problémy při koupi domu: životu nebezpečný azbest