Aby dům s čistými liniemi nehyzdily dodatečně na fasádu přilepené krabice s venkovními žaluziemi, na stínící techniku je dobré pamatovat už v projektu. Kromě překladů nad okna můžeme do zdiva už během hrubé stavby usadit i překlady pro venkovní zastínění.

„Samotnou stínicí techniku, kterou mohou tvořit žaluzie, rolety nebo screeny, případně rolety kombinované se sítí proti hmyzu, může investor dodělat kdykoli, klidně až za rok po kolaudaci,“ uvádí Ing. Pavel Heinrich, produktový manažer společnosti HELUZ, která u nás žaluziové a roletové překlady vyrábí. Stavbu lze samozřejmě užívat i bez osazení stínicích prvků a otvor na žaluzie stačí překrýt plechem.

Překlady jsou nosné, mají v sobě již zabudovanou tepelnou izolaci a integrovánou schránku pro umístění venkovních žaluzií nebo rolet. Používají se jako překlady nad okenními otvory v obvodových stěnách.

Roletové a žaluziové překlady

Žaluziové a roletové překlady HELUZ jsou určeny pro zakrytí stavebních otvorů od šířky 600 mm (při dodatečném kontaktním zateplení zdiva musí být minimální šířka okna větší) až po maximální světlost otvoru 3850 mm. Výška okenního otvoru pro montáž venkovních rolet nebo žaluzií je minimálně 600 mm a maximálně 3000 mm pro roletu. Součástí překladu jsou zabudované lišty pro upevnění držáků stínicích systémů.

„Naše překlady jsou určeny primárně pro cihly pro jednovrstvé tepelněizolační zdivo od tloušťky 38 cm do tloušťky 50 cm, ale zároveň překlady můžeme použít pro zdivo s dodatečným zateplením, v případě použití kontaktních zateplovacích systémů je možné překlad předsadit až o 150 mm před líc zdiva. Mohu tedy překlad položit i na třicítku cihlu, u které použiju 16 cm zateplení,“ vysvětluje Ing. Heinrich.