V dnešní době člověk nejprve zabrousí na internet a stráví na něm hodiny pročítáním a stahováním výhodných nabídek. Různé firmy lákají na různé slevy, největší slevové akce obvykle probíhají na podzim a potom během března a dubna. Při objednávání přes internet však narazíte na jeden zásadní problém, a tím je doprava: nechat si zaslat kamion cihel je něco zcela jiného než objednávat balíček kosmetiky. K výhodné nabídce tedy přičtěte cenu za dopravu, celou kalkulaci si vytiskněte a uložte do šuplíku.

Nyní se od internetu přesuňte na čerstvý vzduch a porozhlédněte se v nejbližším okolí. Sídlí tu stavebniny nebo přímo nějaký výrobce konkrétního materiálu? Přímo u výrobce bude nákup vždycky nejvýhodnější. Co nemůžete koupit přímo z výroby, nechte si nacenit ve stavebninách.

Sepište seznam potřebného materiálu, a to dopodrobna. Některé stavebniny vám dokonce nabídnou, že potřebné množství materiálu vypočítají podle stavebního plánu za vás. Nechte je, ať počítají, ale seznam po nich překontrolujte. Matematika je všeobecně neoblíbeným předmětem a často se v ní chybuje. Stavebniny navíc mají ve zvyku doporučit více materiálu "pro jistotu". To se vyplatí stavebním firmám, které zbylý materiál mohou použít ve svém příštím projektu, ale vy jako stavitel jediného domku za život nebudete vědět, jak s tou hromadou nevyužitých cihel naložit. Leda je tak prodat přes nějaké internetové fórum za symbolickou částku a odvoz.

Zdroj: Pixabay.com

Potom přijde na řadu smlouvání. Konkrétní stavebniny vám mohou dát výraznou slevu, pokud veškerý materiál koupíte od nich. Navíc si budete jisti, že všechny stavební prvky budou kompatibilní a typově k sobě zapadnou (překlady nad okna, stropnice, komín, dřevěné prvky apod.) Důležité ale je, abyste se nebáli o slevu požádat a vyjednávat. Prodejcům můžete předložit levnější cenovou kalkulaci z jiných stavebnin a udělat na ně "psí oči". Trapné vám to být nemusí. S prodejci beztak musíte navázat osobnější vztah, protože s nimi budete po dobu stavby takřka v neustálém kontaktu.

Díky osobnějšímu přístupu se navíc můžete dočkat i úlev v neočekávaných situacích - například vám odpustí poplatek za skladování materiálu, jehož dovoz náhle potřebujete odložit. U některých položek nebudou účtovat dopravu. A tak dále.

Ve chvíli, kdy budete mít "usmlouváno", otevřete šuplík a kalkulaci ze stavebnin porovnejte s tou internetovou. Nedosáhli jste nakonec stejného výsledku? S prodejcem za humny navíc můžete ihned řešit případné nedostatky a chyby v dodávce, případná výměna materiálu bude rychlejší a snazší.