Když dlouho neprší, na zahradě se spustí zavlažování. V zimě můžete spustit topení těsně předtím, než se vrátíte domů ze služební cesty. To vše je možné naprogramovat na automatiku, ovládat z jakékoli místnosti domu, vzdáleně přes internet nebo mobilem.

Inteligentní dům je domov vybavený počítačovou a komunikační technikou, která umožní ovládat a naprogramovat nejrůznější domácí užitečná zařízení a audiovizuální přístroje dle potřeb, zájmu či pohybu obyvatel v závislosti na času, počasí, teplotě, náladě, osobních zájmech a dalších faktorech. Jde tedy zejména o tepelnou regulaci, osvětlení, ostrahu místností a pohyb osob, ovládání přístrojů a v neposlední řadě i audiovizuální zábavu.

Automatická regulace topení a klimatizace umožní pohodlně a efektivně využívat veškeré tepelné zdroje, které má dům k dispozici: kotel na plyn, elektřina, krb, solární energie, geotermické zdroje a podobně. A efektivně je rozdělovat dle aktuální potřeby: radiátory, teplá užitková voda, bazén, klimatizace, větrání. Odborníci tvrdí, že se tím ušetří až třetina nákladů.

Regulace světla je ovládána centrálně. Můžeme regulovat jakékoliv světlo z jakéhokoli místa, když zapomeneme vypnout světla v podkroví, můžeme je vypnout z ložnice, při odchodu z domu zhasneme všechna zbytečně zapnutá světla jedním povelem.

Spínání svítidel dle intenzity světla umožní zapínat venkovní osvětlení při příchodu tmy. To ostatně není žádná velká novinka, je používána i na mnoha veřejných prostranstvích.

Domácí bezpečnostní systém hlídá neoprávněné narušení prostorů oken, dveří, zahrady, plotu. Hlídá pohyb v místnostech, zajistí automatické zavření dveří, otevření příjezdových vrat, bezdotykovou vstupní kartu nebo čtečku otisků prstů místo klíčů, napojení na alarm, na bezpečnostní službu, zaslání SMS na mobilní telefon. Kamerové a mikrofonní systémy hlídají okolí domu, vnitřní prostory, i dětský pokoj, zda dítě nepláče.

V programu dovolené systém simuluje život v domě, náhodným rozsvěcováním světel či televize. Při neoprávněném narušení naopak rozsvítí všechna světla a spustí sirénu. Při zjištění ohně může spustit automatické hasicí zařízení, alarm, a přizpůsobí cestu obyvatelům k úniku. Bezpečné zásuvky lze vypínat, kdekoli a jakkoli je to potřeba, třeba v dětském pokoji nebo zásuvku se žehličkou při opuštění domu. Naopak lednička se vypnout nesmí, pokud ji nechceme zrovna odmrazit.

Vypínače v koupelně také neublíží, protože jsou pod bezpečným nízkoproudým napětím. Na zahradě se spouští závlaha, když hrozí sucho.
Domácí kino a Hi–Fi aparatura je zabudovaná do systému celého domu. Vybraný film, televizní pořad, rádio nebo hudební koncert lze sledovat v hale vybavené domácím kinem i v dalších místnostech, třeba v koupelně, kuchyni nebo chodbách, kde jsou ve zdi zabudovány reproduktory, případně displeje a také mikrofony. Lze tak dávat přístrojům hlasové pokyny, komunikovat s dalšími lidmi v jiných místnostech a také zobrazit situace z jakékoli naší kamery, třeba před vchodem do domu, když přichází návštěva nebo když alarm hlásí narušení našeho prostoru.

(ira)

Komerční příloha