Před výběrem sekačky bychom si měli ujasnit, na co ji vlastně potřebujeme: jak je rozlehlý trávník, jak často a kdo ho bude sekat, zda muž, žena anebo straší osoba. V úvahu bychom také měli vzít, zda je trávník ve svahu anebo na rovině, je-li v dosahu přívod elektřiny a jak si přejeme naložit s posečenou trávou. „Na předzahrádky a malé trávníky v blízkosti domu, a tedy přívodu elektrické energie, většinou postačí elektrická sekačka,“ říká manažer jedné z pražských prodejen Mountfieldu Jiří Tesař. „Měli bychom zvolit sekačku s dostatečným výkonem motoru, tedy minimálně 1000 W, protože stroje se slabšími motory mívají vážné problémy s posečením vyšší trávy.

Podle rozlohy zahrady bychom si měli také všímat objemu sběracího koše, dobré je také zvážit, jak robustní stroj potřebujeme, zda bude lepší stroj s plastovým šasi, anebo z oceli.“ Elektrické sekačky jsou tiché a mají nízkou hmotnost, jsou tedy lehce ovladatelné, snadno se s nimi dostaneme do všelijakých zákoutí, pod keře apod. Vždy jsme ale limitováni dosahem přívodního kabelu, elektrickým sekačkám na českém trhu většinou také chybí pohon kol, a proto je musíme tlačit vlastí silou.

Zcela jinou kategorii strojů na sečení trávy představují benzinové sekačky. „Jejich největší předností je, že s nimi můžeme pracovat kdekoliv, zdůrazňuje Jiří Tesař. „V posledních letech je největší zájem o benzinové sekačky s vlastním pohonem kol. Mají však i další přednosti – například větší záběr, vyšší výkon, elektrický startér a systém ADS, který umožňuje plynulou změnu pojezdu, centrální nastavení výšky sečení a madla, možnost kombinace sběru posečené trávy a její recyklování.

(zl)