Senzion (ve zkratce senzační penzion pro seniory) je založen na principu nájemného bydlení a jeho zakladatelé se nechali inspirovat zahraničními vzory, především z Holandska a USA. Nájemníky jsou senioři, kteří nejsou trvale odkázání na péči cizí osoby a nechtějí se v důchodu nudit. Chtějí prožívat aktivní stáří v atraktivním prostředí a v kontaktu se svými vrstevníky. „Krásné prostředí, nastavená pravidla, která rozhodně naše seniory neomezují, vzájemná motivace a vytváření komunity spřízněných lidí jsou hlavní devizou Senzionu,“ říká Pavel Holubář, spolumajitel strojírenské společnosti SHM, která projekt zainvestovala.

Senzion není žádnou strnulou stavbou, ale naopak působí velmi svižným a moderním dojmem. Nemůže být pochyb, že kvalitní architektura Senzionu má pozitivní dopad na seniory a jejich aktivní přístup k životu. „Architektonickou koncepci protkává myšlenka o komunitním způsobu života. Lidé se tu nemohou minout, ale zároveň jim prostor poskytuje více oddělných odpočinkových míst,“ vysvětluje zakladatel Senzionu.

Senzion ve Velkých LosináchZdroj: BRAMAC

Generální dodavatel stavby byl vybrán na základě výběrové řízení, byť byla realizace Senzionu kompletně financována ze soukromých zdrojů, nikoliv z veřejných dotací. Zhotovitel stavby měl několik subdodavatelů podmíněných, jinak byly jeho ruce volné. „Předem stanovený byl například profil a materiál u střešní krytiny. Komplex je poměrně rozsáhlý, přičemž tři objekty jsou přízemní. Střechy tak tvoří dominantní estetický prvek. S ohledem na zkušenosti z jiných staveb a rozsah doplňkových prvků jsme ve spolupráci s projektantem navrhli střešní systém BRAMAC,“ vzpomíná Pavel Holubář. Střechu Senzionu zdobí elegantní model betonové tašky Tegalit v odstínu ebenově černá, který má dokonale rovné a geometrické linie. Jednoduchý styl krytiny Tegalit krásně podtrhl všechny konstrukční prvky ze skla a ze dřeva, které dominují exteriéru stavby. Fasádu charakterizují velké prosklené plochy, dále dřevěné terasy, pergoly či obklady ve štítech budov.

Senzion ve Velkých LosináchZdroj: BRAMAC

A jaké jsou plány do budoucna? V současné době se tvůrci projektu snaží maximálně přizpůsobit chod areálu potřebám a požadavkům nájemců. „Skupina je opravdu rozmanitá co do věkových kategorií, tak i svou sociální a profesní historií. Pro nás je to modelová situace. Při plné obsazenosti můžeme ještě lépe připravovat program a aktivity, které přispívají ke kvalitnějšímu životu. Ten v důchodovém věku rozhodně nekončí,“ říká na závěr Pavel Holubář.