Obvykle se vám dostane odpovědi, že záleží na tom, jaký dům chcete a jaké zvolíte vybavení. To je logické, přecijen litá podlaha bude stát určitě víc než dlaždice. Bungalov se třemi pokoji bude zjevně levnější než patrová stavba se čtyřmi ložnicemi a terasou. Ale to všechno se dá s trochou trpělivosti spočítat dopředu. Horší je, že během samotné realizace mohou vyvstat náklady, se kterými se nepočítalo.

Jílovitá půda, spodní voda, radon

Prvními zvýšenými náklady vás může zaskočit geologický a radonový výzkum. Pokud stavíte na jílu nebo na spodní vodě, základy se oproti plánované ceně prodraží. Zemní práce budou nákladnější také v případě nerovného terénu, to se dá však odhadnout, už když kupujete pozemek.

Projektová dokumentace

Je rozdíl mezi projektem, který potřebujete pro stavební řízení na úřadě, a mezi prováděcí projektovou dokumentací, která přesně specifikuje použité materiály a postupy. Pokud se spokojíte s první, levnější verzí, stavební firma nebude schopna spočítat dopředu pevnou cenu a dostane volnou ruku vás na materiálech pěkně "oškubat".

Doprava

Pokud stavíte svépomocí, budete často jezdit nejen z domova na stavbu a zpátky, ale čeká vás také bezpočet cest do stavebnin, železářství a řady dalších obchodů. Kromě toho vás může nemile překvapit, kolik si dodavatelé naúčtují za dopravu cihel, trámů atd. Nedivte se. Jde o objemné a těžké zásilky, které nedopravíte běžným pickupem.

Půjčovny

Při stavbě svépomocí si nejspíš nevystačíte s tím, co máte v dílně. Budete si muset půjčit míchačku, lešení, delší žebřík, možná také zauvažujete o chemickém záchodu. Jedna položka sama o sobě tolik drahá není, ale když se jich sejde víc…

Stavební dozor

Nezávislý odborník dohlížející na stavební práce se vyplatí i v případě, že jste si objednali stavbu na klíč. Sice to může znamenat náklad 50 tisíc korun navíc (v některých oblastech i více), ale budete si s ním jistější, že vše půjde podle plánu a firma použije dohodnuté materiály.

To už nějak zvládnu sám

Řada lidí si dneska nechá od firmy postavit jen hrubou stavbu a do dokončovacích prací se pustí na vlastní pěst. Vůbec to není špatný nápad, ale počítejte s tím, že to zabere hodně času a každý den budete zjišťovat, že vám něco chybí - potřebujete ještě jeden pytel cementu, vaše stará vrtačka to nezvládá, nestačí vám šroubky… Pořád budete lítat do obchodu. I když jsou to třeba všechno menší položky, nasčítají se. A v den, kdy se už chcete stěhovat a dům je hotový jen způlky, možná ztratíte trpělivost a přizvete si na pomoc řemeslníky, kteří nebudou zadarmo.

Na kolik tedy stavba domu skutečně vyjde?

Záleží na tom, jaký dům chcete a jaké zvolíte vybavení. Ale abychom vám přecijen dali nějaké vodítko, vezměte odhadovanou cenu stavby a navyšte ji o čtvrtinu. Pak budete na víceméně reálné sumě. Pokud někde cestou za vysněným bydlením něco ušetříte, jen vás to potěší.