Za týden to bude rok, co společnost Tesla spustila za velkého zájmu médií prodej střešních tašek Solar Roof. Extrémně odolné tašky se zabudovanými solárními panely se v USA vyprodaly během měsíce, kapacity firmy se vyčerpaly na půl roku dopředu. Od té doby jsme o Tesle neslyšeli - její zaměstnanci nejspíš mají plné ruce práce…

Tesla však nebyla jedinou, a dokonce ani ne první firmou, která vmontovala fotovoltaické panely přímo do střešní krytiny. Velký boom okolo jejího projektu byl zřejmě způsoben tím, že na tašky poskytla celoživotní záruku a slíbila, že elektronika bude potřebovat výměnu jen jednou za 30 let.

Světová architektura: Jednoduchý dům v horách

Jiní výrobci v tomto ohledu tak sebevědomí nejsou, ale existují. Solární tašky dokonce můžete pořídit i v České republice, i když to dosud nebylo příliš využívané řešení. Důvodem byla vysoká pořizovací cena (kolem 5500 Kč/m2) v kombinaci s nižším výkonem a nižší účinností, než jakou poskytují standardní solární panely. To se ale mění. Například společnost T-Power nabízí jako novinku tašky SolteQ s výkonem 214 Wp na m2, který se výkonu solárních panelů plně vyrovná.

Náklady na pokrytí střechy se obvykle snižují tak, že se fotovoltaika neumístí do všech tašek, ale jen do tašek položených na jižní, případně jihozápadní či jihovýchodní stranu, kam dopadá světlo nejintenzivněji. Pořizovací cena se samozřejmě nedá srovnávat s cenou běžné střešní krytiny, srovnání má význam ve chvíli, kdy jste rozhodnuti investovat do solární energie a váháte mezi taškami a panely.

Solární střecha od Forward LabsZdroj: Forward Labs

Technologie možná nejde kupředu tak rychle, než jsme doufali, ale jednoho dne se snad dočkáme širší nabídky solárních střech, co se designu týče. Třeba k nám časem dorazí i vkusné řešení nabízené americkou firmou Forward Labs - ta neukládá fotovoltaiku do jednotlivých tašek, ale do celistvých plátů, které ve finále vypadají jako falcovaný plech. Jejich pokládka je jednodušší, rychlejší, a tudíž i levnější.

Inspirujte se: Netradiční ploty