Pokud se bavíte se známým, který stavěl vlastní dům, nejspíš vám řekne: "Už nikdy více!" To samé vám ale poví druhý kamarád, co se pustil do rekonstrukce: "Příště radši rovnou postavím nový dům!" Řekněme rovnou, že jak stavba nového, tak oprava starého vás bude stát hodně energie i nervů. V obou případech můžete narazit na nepředvídatelné potíže, které proces zbrzdí a prodraží. U staršího domu to bývají technické problémy, jež jste před koupí přehlédli - například zastaralé rozvody, vlhkost či požadavky památkářů. Při stavbě domu nového vás může překvapit už geologický průzkum podloží, který na pozemku odhalí spodní vodu. A tak to jde dál.

Stěnové vytápění
Dotaz z poradny: Jakou omítku na stěnové topení?

Z hlediska financí se obě varianty nedají srovnávat: záleží na rozsahu nutných oprav ve starším domě na straně jedné a na ceně pozemku a typu domu, který chcete stavět, na straně druhé. Pro někoho může být nakonec rozhodující lokalita: zatímco staré domy najdete spíš v centrech měst, kde jsou všechny obchody, školy a banky dostupné pěšky, parcelu ke stavbě možná seženete jen v místech, kam ani nevede hromadná doprava. To se ovšem časem může změnit: je třeba znát územní plán a odhadnout, nakolik atraktivní se vámi zvolená lokalita stane v budoucnosti.

Zdroj: Shutterstock.com

Jedno však má novostavba se starým domem přesto společné: u obou se obvykle podceňuje odhad celkových nákladů. "Setkávám se s tím, že lidé koupí dům, zadluží se hypotékou a na další úpravy si vyhradí jen několik stovek tisíc, to ale nestačí. V praxi se prakticky nesetkávám s tím, že by rekonstrukce stála méně než milion korun," uvádí autorizovaný stavební inženýr Martin Perlík. Stejně tak se náklady nepředvídatelně navyšují během stavby nového domu. Ceny uvedené u projektů na klíč bývají jen základní. Nebývá do nich zahrnuto oplocení pozemku, zpevnění příjezdové cesty a často ani vypracování projektové dokumentace. Další náklady může představovat nezávislý stavební dozor a vybrané vybavení domu.

Sedm chyb, kterých se často dopouštíme při zařizování malého bytu

Výhody a nevýhody novostavby:

+ dispozice domu odpovídá vašim požadavkům
+ všechno září novotou
+ dům odpovídá současným standardům z hlediska energetické náročnosti

- vysoká počáteční investice
- na dům dlouho čekáte
- zahrada je zpočátku holá

Výhody a nevýhody rekonstrukce:

+ nižší pořizovací cena
+ můžete se hned nastěhovat a opravovat postupně
+ bývá zde zahrada se vzrostlými stromy

- dům nemusí vyhovovat dispozicí
- chybí zateplení
- náklady na opravy se dopředu špatně odhadují a mohou se vyšplhat do závratných výšin