Každá oblast má svá architektonická specifika, a požadavky na stavbu se proto liší od místa k místu. V některých případech může být správa CHKO shovívavější a schválit vám výjimku, přesto je potřeba dopředu počítat s tím, že vzhled domu se bude podstatně odvíjet od místních regulací.

Dům Bach
Světová architektura: Oáza klidu ve dřevě

Některé zásady krajinářů jsou shodné téměř všude. Jde zejména o půdorys domu, který by neměl být čtvercový, ale ve tvaru obdélníku s poměrem stran minimálně 2:3. Půdorys ve tvaru L nebo T je možný, nicméně by se měl řešit jako hlavní obdélníková budova a přístavba. Plochá střecha pak bývá v CHKO naprosté tabu, upřednostňuje se sedlová střecha se sklonem 38 – 48° tvořená skutečnou krovovou konstrukcí bez výrazného přesahu krokví. Pod takovou střechou si pak můžete vybudovat útulné podkroví. V některých lokalitách můžete mít i střechu valbovou nebo mansardovou, záleží na konkrétních instrukcích.

Zdroj: Shutterstock.com

V CHKO se obecně nenosí členitost půdorysu a střechy, neprojdou vám velké trojúhelníkové vikýře ani větší množství střešních oken, problematické jsou i samostatné stříšky zastřešující vstup nebo stání pro auto. Lepší než střešní okna nebo mnoho malých vikýřů je jeden široký, nízký přisazený vikýř s pultovou střechou bez přesahu.

Ve vybraných chráněných lokalitách zacházejí požadavky na stavbu domků opravdu do detailů. Například v CHKO Jeseníky byste měli upřednostnit dřevěná okna, imitace dřeva se tolerují jen v krajinářsky méně hodnotných lokalitách. Podezdívky by měly být z přírodního kamene nebo kamenem obložené, nikde by neměl být vidět beton. Omezení vás čekají i při stavbě plotu a dláždění venkovních ploch, opět se preferují přírodní materiály. "Přistupujeme pozitivně k umísťování novostaveb s moderní architekturou na území CHKO Jeseníky, ale akceptovatelné josu pouze takové novostavby, které svým vzhledem respektují tradiční architekturu, přestože jsou od ní zřetelně rozeznatelné," píší zástupci CHKO Jeseníky ve své příručce, která má pomoci místním stavebníkům vypracovat vhodný projekt.

Pozor na inženýrské sítě, které vedou přes váš pozemek