Někdo zastává názor, že beton patří do základů, nikoli na střechu. Kdo ale staví svépomocí, bude se mu s betonovými taškami lépe pracovat, a ještě ho vyjdou levněji. Pojďme se na rozdíly obou střešních krytin podívat trochu podrobněji.

Hmotnost

Zdálo by se, že beton bude pro krov větší zátěží, ale není tomu tak. Betonové a pálené tašky jsou hmotnostně podobné, váhově se pohybují mezi 40 až 50 kg/m2. Výjimku tvoří pálená bobrovka, která je sice lehčí, ale musí se pokládat ve dvou vrstvách, takže ve finále dosahuje hmotnosti až 70 Kg/m2. Obecně se dá říct, že betonové i pálené tašky potřebují kvalitní a pevnou konstrukci krovu.

Betonové tašky FILKOZdroj: FILKO

Pokládka

Betonové tašky do sebe zaklesnou pomocí svislých vodních zámků po stranách, které jsou menší než u tašek pálených. Lépe se také vyměňují při rekonstrukci. Pálená taška má kromě svislých zámků i zámky příčné, mezi ostatní zaklesne po všech čtyřech stranách. Práce je s ní proto náročnější, ale zato poskytuje dokonalou ochranu proti zatékání vody při prudkém dešti i proti zafoukávání sněhu.

Světová architektura: Výrazně a ekologicky

Cena

Cena jednotlivých tašek se zase tolik neliší. Rozdíl je dán tím, že na metr čtvereční potřebujete více tašek pálených než betonových. V ceně se odráží i náročnost pokládky, takže pálená střecha vás nakonec celkově vyjde zhruba o 30% dráž. Dražší budou i doplňky - v případě střechy z pálených tašek se obvykle používají hliníkové nebo pálené, zatímco betonové krytiny se často kombinují s levnějším plastem.

Źivotnost

Jak na pálené, tak na betonové tašky bývá poskytována třicetiletá záruka, což naznačuje, že kvalitou a odolností budou obě krytiny velmi podobné. S pálenou taškou máme historickou zkušenost, beton má také svoji dlouhou historii, od obou střešních krytin proto můžeme očekávat přibližně stejnou životnost.

Tajemství trvanlivosti historických staveb: vejce a tvaroh