Plechové střechy se pro svou nízkou hmotnost často volí u lehkých sendvičových konstrukcí ze dřeva a panelů, uplatňují se však také při rekonstrukcích starších domů s nepříliš silnými krovy. Díky tomu, že se plechové krytiny vyrábějí v nejrůznějších tvarech i barvách, ostudu neudělají moderním rodinným domům ani historickým objektům.

Není plech jako plech

Druh materiálu střešní krytiny je samozřejmě zásadní věc. Co je však při posuzování kvality plechové střechy ještě důležitější, je její povrchová úprava. Ochranné vrstvy na bázi polyesterů a polyuretanů zaručí nižší tepelnou roztažnost oceli a nereagují s jinými materiály použitými na okolní střešní doplňky. Je to právě povrchová úprava, která předurčuje životnost plechu i záruční lhůtu dodavatele.

Základní pravidla montáže

Aplikace plechové střešní krytiny bývá velmi rychlá a snadná, je však potřeba vyvarovat se chyb, které mohou střechu ohrozit na funkčnosti i životnosti. Na vyrovnanou střešní konstrukci se natáhne hydroizolační fólie, na kterou se pak namontují latě a kontralatě, jež slouží jako podklad pro krytinu a vytvářejí mezeru pro odvětrávání. Před položením samotné krytiny se namontuje okapový systém a podle osy jeho žlabu se začne montovat pokrývka střechy.

Plechové krytiny se připevňují ke konstrukci pomocí šroubů s podložkou; je velmi důležité, aby byl šroub ukotven kolmo ke střešní rovině, jinak vzniká riziko, že vzniklý otvor pro šroub nebude dostatečně utěsněn a do střechy bude zatékat. Při instalaci musíme dát mimořádný pozor, abychom nepoškodili povrch krytiny; sebemenší škrábanec může v budoucnu způsobit náchylnost střechy ke korozi.

Když kapky deště bubnují…

Plechovým střechám bývají vyčítány zhoršené akustické vlastnosti. Má se za to, že za deštivého počasí si budete pod plechovou střechou připadat jako na srazu bubeníků. Tato obava však není na místě, protože zvuk zvenčí je tlumen jak dřevěným podkladem střešní krytiny, tak stropem či tepelnou izolací v obývaném podkroví.