Podsklepené novostavby dnes vidíme jen vzácně. Výjimku tvoří domy postavené ve svahu, kde se sklepní prostor přímo nabízí, protože se beztak musí kopat hluboko do země, aby základy stály na rovině. Ve svahu je také možné podsklepit jen část domu, což se v případě stavby na rovném terénu nedoporučuje z důvodu možných statických potíží - každá část domu má jiný podklad a dům může časem praskat. Budování podsklepení má ale obecně řadu nevýhod, které sklepy vytlačují ze stavebních plánů.

1. Hrozba podzemní vody

Můžete si všimnout, že projekty na klíč nabízejí podsklepení jen zřídka. Nikdo totiž nemůže dopředu odhadnout, co se skrývá pod povrchem vašeho pozemku. Před stavbou podsklepeného domu se musí provést geologický a hydrogeologický průzkum, podle kterého se pak naplánuje potřebná hydroizolace. A ta musí být provedena skutečně poctivě. Spodní voda může posklepení domu značně prodražit a v nejhorším případě i zcela znemožnit. Vodní průsaky se ucpávají vodostavebním betonem, který je odolný vůči vysokým tlakům, k hydroizolaci se používají i asfaltové pásy, fólie z PVC a speciální nátěry.

2. Vysoká cena

Nutnost důkladného zabezpečení sklepních prostorů vůči tlaku spodní vody a zatékání vody dešťové nepěkně zamává s celkovou cenou domu. Za sklep o rozloze 70m2 můžete klidně zaplatit 700 tisíc Kč, což je poměrně hodně, zejména hodláte-li podzemní prostor využívat ke skladování starých věcí a dvaceti kompotů. Významnou položkou bude i schodiště, které podle dnešních předpisů nemůže navazovat na schody do patra a musí být vybudováno samostatně. To klade zvýšený nárok jak na projektanta, tak na vaše bankovní konto.

3. Nejasný účel

Chladné sklepní prostory mívaly své opodstatnění v dřívějších dobách, kdy neexistovaly ledničky. Skladování potravin na zimu je už ale minulostí, stejně jako zavařování ve velkém. Uhlím a dřevem už dneska také většinou netopíme a moderní topné jednotky nezaberou tolik místa, aby se nedaly instalovat v nadzemních prostorách domu. K čemu tedy vůbec potřebujeme sklep? Odpověď je jednoduchá - aby se podsklepení vyplatilo, mělo by sloužit jako rozšíření obytného prostoru. Můžete si tu vybudovat osobní pracovnu, dílnu, ale i posilovnu nebo společenskou místnost s barem a kulečníkem. Část sklepa se často využívá jako prádelna nebo vinotéka. Nevhodné je ale budovat v podzemí garáž - při nedostatečném odvodnění příjezdové rampy se budete potýkat s dešťovými přívaly a námrazou a auto nakonec raději necháte stát venku.