Velice žádané jsou poslední dobou velkoformátové dlaždice, které opticky zvětšují prostor; rozhodně neplatí, že do malé koupelny musíte položit drobné dlaždičky. Naopak, čím jednolitější plochy dosáhnete, tím rozměrnější se bude jevit. Ze stejného důvodu se také doporučuje použít k pokládce spárovací hmotu stejné nebo aspoň co nejpodobnější barvy, jako jsou dlaždice. Pozor jen na bílou spárovací hmotu - na podlaze se špatně čistí a časem zešedne, není tedy příliš praktická ani pro spojování čistě bílých dlaždic. Raději se v těchto případech volí nejsvětlejší odstín šedé.

Nejběžnější způsoby pokládky:

Na střih - dlaždice se pokládají rovnoběžně se stěnou ve čtvercové nebo obdélníkové síti

Na koso - čtvercové dlaždice se pokládají v úhlu 45° vůči stěně (dojem kosočtverců)

Cihlová vazba - obdélníkové dlaždice se položí rovnoběžně se stěnou, přičemž jednotlivé kusy jsou vůči sobě různě posunuty, často o půlku délky

Parketová skladba - obdélníkové dlaždice jsou vůči sobě natočeny v úhlu 90° a poskládány jako dřevěné parkety

Obecně platí, že plocha se opticky zvětšuje, pokud dlaždice položíte na šířku místnosti nebo na koso. V případě nerovných zdí, zaoblených výstupků nebo třeba rohové vany je výhodné položit dlaždice na koso, nerovnosti budou díky tomu méně znatelné. Počítejte ale s tím, že pokládka na koso si vyžádá více materiálu - k obsahu podlahy je při nákupu dlaždic nutné přičíst 15%. U ostatních způsobů pokládky připočítáváme 7-10%. Pokud je dlážděná místnost hodně členitá, možná budete potřebovat ještě větší rezervu.

Tip: Dejte pozor na dlaždice z akčních slev a výprodejů; může jít o starší zboží, které se už ve stejném vzoru nevyrábí. Pokud by vám dlaždice na pokládku z nějakého důvodu nestačily, nemohli byste je později dokoupit.