Ne každý si uvědomuje, že zásahy do zateplené fasády podléhají jiným technologickým postupům než vrtání do obyčejné nezateplené zdi. "Pokud dojde i k sebemenšímu narušení izolace, mohou vznikat tzv. tepelné mosty, kterými uniká teplo z budovy ven. Zateplení vašeho domu vám následně nebude generovat takové úspory na energiích, jak jste si představovali," vysvětluje Pavel Zemene, předseda Sdružení výrobců pěnového polystyrenu.

Elektrický krb
Do jaké míry se dá topit elektrickým krbem

Možná se vám zdá nemožné, aby pár dírek do zdi k ukotvení sušáku na balkóně způsobilo zhroucení celého izolačního systému. V praxi ale existuje jeden výrazný zádrhel: pokud vám dům zateplovala odborná firma a vy si na fasádu namontujete něco bez jejího vědomí a svolení, v případě úniků tepla, zatékání nebo výskytu plísně nebudete mít šanci práci firmy reklamovat. Bude vám řečeno, že jste si problémy způsobili sami neodborným zásahem do zdi, ať už ty reklamované potíže s vaším zásahem skutečně souvisejí či nikoli.

O záměru ukotvit nějaký předmět do fasády tedy vždy informujte firmu, jež fasádu zateplovala. Ta vám doporučí technologický postup, který je třeba dodržet, případně vám rovnou nabídne, že zásah provede kvalifikovaně za vás.

Který krb zvolit do dřevostavby: teplovzdušný, nebo akumulační?

Jestliže už zateplení není v záruce nebo jste ho instalovali sami, poptejte se ve stavebninách po kotvících prvcích přímo určených pro zateplené fasády. Pozor, jiné se vyrábějí pro polystyren a jiné pro minerální vatu. Značka Fisher vyrábí speciální hmoždinky pro dodatečné kotvení do polystyrenu, včetně systému pro připevnění markýz.

Kotvení markýz Fischer ThermaxZdroj: Fisher Speciální hmoždinka ukotví markýzu bezpečně ve zdivu, aniž by přitom byla ovlivněna schopnost přerušit tepelný most. Umožňuje to takzvaný protichladový kužel z umělé hmoty, zesílený skelnými vlákny. Ten spojuje galvanicky pozinkovanou kotvící tyč a z nerezu vyrobený svorník, určený k montáži markýzy.

Následující video ukazuje, jak ukotvit do polystyrenové izolace venkovní lampičku:

Zdroj: Youtube
Laminátová podlaha
Jak poznáte kvalitní laminátovou podlahu