Výměna oken obvykle běžný chod domácnosti nijak nenaruší. „Doba samotné výměny oken se samozřejmě liší v závislosti na počtu a velikosti oken a také na typu původních oken. Obecně však platí, že dvojitá okna do panelových domů lze vyměnit a zapravit velice rychle během jednoho dne,“ říká Ing. Miroslav Culka ze společnosti DAFE – PLAST Jihlava. Nábytek se z pokojů vyklízet nemusí, kolem okna je jen třeba vytvořit 1 metr volného prostoru. Protože se při výměně oken práší, je nutné zakrýt věci v pokojích igelitem.

Zdroj: DAFE – PLAST Jihlava

Samotná výměna oken u panelového domu se příliš zásadně neliší například od výměny oken u rodinného domu, přesto však existují určitá specifika. „Zdivo panelových domů je většinou tvořeno sendvičovou konstrukcí, v jejímž středu je izolant. U některých panelových domů se tak můžeme setkat s tím, že při použití okenních rámů o standardní konstrukční hloubce 70 či 86 mm bude pozice osy kotvení okna vycházet právě do tohoto izolantu, což může způsobit komplikace při kotvení,“ říká Ing. Miroslav Culka. Řešením v tomto případě může být například použití okenního profilu s rozšířenou konstrukční hloubkou, díky které dojde k vysunutí osy kotvení z izolantu do betonu.

Hliníková okna
Pravdy a mýty o hliníkových oknech

Na co dát pozor

V ideálním případě by se měla okna v panelovém domě měnit těsně před zateplením fasády a s ohledem na celkové plány společenství vlastníků nebo bytového družstva ohledně rekonstrukce celé budovy. Výměna oken v jediném bytě bez ohledu na návazné práce se může ukázat jako nešťastné řešení - při zateplování budovy v budoucnu bude obtížné a možná i nemožné řešit detaily kolem oken různého typu, jak si je vybrali jednotliví majitelé bytů. Výměna oken by se proto měla plánovat svorně se sousedy v celém domě, domluva na společném postupu se více než vyplatí.

Zdroj: DAFE – PLAST Jihlava

Častou chybou je také představa, že pouhou výměnou starých netěsnících oken za okna nová, technicky dokonalá, dosáhneme úspory energie a příjemného teplíčka v bytě. Jaké je ale naše překvapení, když se okenní skla v zimě začnou rosit a na zdi se objeví plíseň. Je to tím, že nezateplená zeď stále propouští chlad, ale kvůli dokonalému těsnění oken už přitom nemůže "dýchat", necirkuluje tu žádný vzduch. V interiéru se pak hromadí nezádoucí kondenzující vlhkost. Opět tedy platí, že okna by se neměla vyměňovat bez existence plánu na celkovou rekonstrukci domu, výsledek by vás mohl nepěkně zklamat.

Malá kuchyně dřevo - tyrkys
Jak vyzrát na malé panelákové kuchyně?