Moderní technologie umožňují vytápět  zcela ekologicky

Pozitivní zprávou je, že současné technologické možnosti umožňují snížit emise z vytápění téměř na nulu. Záleží však na spotřebiči, způsobu vytápění  a v neposlední řadě na míře izolace budovy. V poslední době velmi oblíbené doplňkové vytápění dřevem může splňovat přísné nároky na množství produkovaných emisí. Nebylo tomu však vždycky. Například klasický krb s otevřeným ohněm vypouští do atmosféry celou řadu škodlivin v důsledku nedokonalého spalování. Na druhé straně moderní krbová kamna nebo kotle na pelety s vysokou účinností znečišťují prostředí minimálně.

Moderní krbová kamna s vysokou účinností se řadí k velmi ekologickému způsobu vytápění.Zdroj: Schiedel Foto Schiedel: Moderní krbová kamna s vysokou účinností se řadí k velmi ekologickému způsobu vytápění.

Detaily hrají větší roli, než si myslíte

Při vytápění dřevem je ale nutné dbát nejen na výběr spotřebiče, ale dodržovat i určitá pravidla. Dřevo, které přikládáme do kamen musí být suché, jinak nejen že špatně hoří a méně hřeje, ale může i dehtovat a zanášet kouřovod. Zda-li použijete měkké nebo tvrdé dřevo, není až ta důležité.  Odborníci nicméně doporučují  za studených zimních večerů kromě měkkého dřeva, které hoří rychleji, přiložit i jedno tvrdé poleno, a tím prodloužit dobu hoření. Další nezbytnou částí je přívod vzduchu. Pokud omezíme přívod primárního vzduchu, oheň není dostatečně silný a plynové částice místo aby shořely, vytváří nečistoty. Rozšířená praxe omezení přívodu vzduchu během noci, aby oheň vyhasl co nejpozději, tak není úplně optimální. Lepší je dřevo v krbu nechat řádně hořet. Správně izolovaný dům si teplo během noci udrží a ráno zkrátka nezbývá, než zatopit znovu.

Moderní krbová kamna vám již kyslík z interiéru brát nebudou

Jak již bylo zmíněno hoření potřebuje vzduch. Běžně je vzduch potřebný k hoření natahován z interiéru. Dnes však existují varianty, kdy je vzduch potřebný k hoření přiváděn například komínovou šachtou. Tento systém je vhodný zejména v moderních nízkoenergetických či pasivních domech, kde je zavedeno řízené větrání s rekuperací tepla.  Na našem trhu nabízí tento unikátní systém společnost Schiedel, která v loňském roce uvedla na trh novinku Schiedel Sirius. Tento produkt obsahuje komínový systém s kompatibilními krbovými kamny. Jedná se o ekologickou a technologicky špičkovou formu vytápění na pevná paliva.

Elegantní novinka Schiedel SiriusZdroj: Schiedel Foto Schiedel: Elegantní novinka Schiedel Sirius

Součástí je nerezový komínový systém Permeter Smooth Air, který na rozdíl od standardních nerezových komínových systémů přivádí vzduchu potřebný k hoření meziprostorem komínového pláště. Přívod spalovaného vzduchu komínovým pláštěm byl doposud standardem pouze u prémiových keramických komínových systémů. Vzduch z místnosti je potřeba pouze při zatápění. Po dosažení určité teploty se vzduch začne natahovat meziprostorem komína a dvířka krbových kamen se díky interlock systému automaticky uzavřou.

Společně s komínovým systémem dostane zákazník i krbová kamna Sirius, která v sobě dokonale mísí estetiku a funkčnost. Kamna jsou vybavena tzv. triple- air konektivitou. To znamená, že je možné, je napojit na spalovací vzduch a komínové těleso třemi způsoby - shora, zezadu ale i spodem, např. prostorem pod podlahou. Vysoká účinnost celého systému je samozřejmostí. Minimum spotřebovaného dřeva zajistí maximální tepelnou pohodu.