Některé lokality mohou být omezeny územním rozhodnutím místního úřadu. Ten může specifikovat podmínky, do jaké výšky a z jakého materiálu má být plot postaven. To je první věc, kterou byste si měli ověřit. Potom je také třeba promluvit se sousedy, s jejichž pozemkem hraničí ten váš, a domluvit se na společné údržbě té části oplocení, která vaše pozemky odděluje. Tyto dva základní kroky možná upřesní výběr materiálu, ze kterého nakonec plot postavíte. Obecně vybíráte nejčastěji z následujících:

Dřevěný plot

Dřevo patří k nejoblíbenějším materiálům pro stavbu plotu. Je přírodní, a navíc nabízí nekonečné možnosti tvarování a povrchových úprav. Musíte o něj ale pravidelně pečovat, dřevo hůře snáší nepříznivé povětrnostní podmínky a bez náležitého ošetření se do něho časem mohou pustit houby, plísně i dřevokazný hmyz.

Dřevěný plotZdroj: www.dremo.cz

Plastový plot

Jde o poměrně levnou a bezúdržbovou náhražku dřevěných plotů, která na pohled vůbec nevypadá špatně. Rozhodnout se můžete mezi levnějším recyklátem a dražším PVC. Někomu ovšem umělé materiály vadí. Nehledě na to, že nejsou tak pevné a u delších latích může docházet k nežádoucímu ohybu.

Kovaný plot

Kovaným plotem určitě nic nezkazíte, vždycky bude vypadat důstojně, ať ho postavíte vedle starší stavby nebo jím obeženete moderní domek. Kované ploty s vhodnou povrchovou úpravou jsou prakticky bezúdržbové, odolají jakémukoli počasí. Za poctivou práci kováře si nicméně připlatíte - kované ploty patří k těm dražším.

Drátěný plot

Drátěný plot je cenově nejvýhodnější a nejrychlejší variantou, kterou můžete zvolit třeba jen jako dočasnou, než našetříte na plot, který se vám opravdu líbí. Ten drátěný se vám asi moc líbit nebude, to je jeho zásadní nevýhoda. Na druhé straně se po něm dobře pnou růže a jiné popínavé rostliny - když všechno vyroste a rozkvete, plot bude hned vypadat zcela jinak.

Beton, cihla, kámen

Z betonu se dají postavit nejen základy plotů a sloupky, ale rovnou i celé stěny. Přitom vůbec nemusí jít o nevzhledný šedivý blok, který vás uzavře před světem. Beton může imitovat přírodní kámen, vyrábějí se z něho tvarovky pro vysazení zeleně, najdete ho v mnoha různých podobách. Je poměrně levný, velice odolný a nemusíte se o něj starat. Cihla a přírodní kámen jsou na tom podobně, akorát vás vyjdou na víc peněz.

Zdroj: Shutterstock.com

Živý plot

Nějakou dobu čekáte, než vyroste. A jakmile začne růst, musíte zastřihávat, aby zhoustnul. Živý plot není pro každého, nicméně představuje nejpřirozenější způsob oplocení pozemku a poskytuje vám prostor pro vlastní fantazii a kreativitu. Musíte ovšem počítat s tím, že zabere více místa a údržbu vyžaduje z obou stran.