Otázka, zda pořídit okna dřevěná, nebo plastová, obvykle vyvolává vášnivé diskuze. Zastánci dřevěných oken nedají dopustit na přírodní materiál a přirozený vzhled, plast podle jejich názoru "nedýchá" a vypadá uměle, i když je nabarven do tónů barvy dřeva. Druhý tábor nebude za dřevo vyhazovat peníze a nehodlá se namáhat s jeho údržbou, bez níž dřevěný rám za pár let "zplesniví a zčerná". Kdo má pravdu a které argumenty patří do světa mýtů?

Dřevěná okna

Pravda je, že dřevěná okna bývají dražší. Na druhé straně s nimi rozhodně není tolik práce jako se starou dřevěnou podlahou nebo se zahradním nábytkem z masivu. Kvalitní dřevěná okna budou mít poctivou povrchovou úpravu, která je chrání před povětrnostními vlivy, a nemusíte se proto bát, že by časem zčernala. Výrobce vám doporučí způsob údržby, jenž obvykle spočívá v tom, že rámy jednou za půl roku něčím natřete, a je hotovo. Když na to nebudete zapomínat, dřevěná okna vás s přehledem přežijí.

Plastová okna

Jsou levnější, ale není pravda, že by byla zcela bezúdržbová. Plast je na rozdíl od dřeva roztažitelný materiál a je-li vystaven přímému slunci, zejména na jižní straně, může po čase výrazněji dosednout na rám a okno bude "drhnout". Problém vyřeší seřízení, které můžete provést sami podle imbusového klíče dodaného výrobcem. Na druhé straně se nedá říct, že by plastové okno nedýchalo. Kvalitně provedené moderní okno nepropouští žádný vzduch, ať je plastové, nebo dřevěné. Oba typy perfektně izolují a v topné sezóně se mohou rosit. Na vině v tomto případě není materiál, ale nedostatečné větrání, které u starých oken nebylo tolik potřeba, protože tak dobře netěsnila.

Hlavní roli při rozhodování, zda zvolit dřevo, nebo plast, nakonec bude hrát osobní vkus a také typ domu. U paneláků a většiny novostaveb zřejmě plastem nic nezkazíme, ve staré zástavbě nebo v domku z přírodních materiálů raději volíme dřevo, nehledě na to, že v některých případech záleží i na vyjádření památkářů. Ti vám mohou třeba přikázat špalety, a šmytec.

close Hliníkové rámy se hodí pro velké prosklené plochy info Zdroj: TANOR zoom_in

Ještě je tu hliník

Jestliže hledáte něco skutečně pevného a bezúdržbového, pak se podívejte na okna vyrobená z hliníku. Hliník je odolný materiál s dlouhou životností, nic s ním nepohne. Navíc je lehký a vypadá elegantně. Za hliníková okna si ovšem připlatíte, nejde o lacinou záležitost. Z tohoto důvodu je vídáme spíš na komerčních stavbách a ambiciózních architektonických projektech. U rodinných domů se hliník využívá zejména v konstrukcích velkých prosklenných ploch a francouzských oken.