Na našem trhu najdeme několik tipů izolantů, ne všechny ale generují úspory za vytápění tak, jak bychom si představovali. K nejpoužívanějším izolantům u nás patří dlouhodobě pěnový polystyren a oblíbená je také minerální vlna. Tepelně izolační vlastnosti minerální vlny se však v poslední době stávají stále častěji předmětem diskuzí. Z aktuálních měření realizovaných pro Sdružení EPS ČR vyplývá, že při běžné vlhkosti tvořící se v zimním období v zateplovacím systému mohou klesnout tepelně izolační vlastnosti minerální vlny až o 50 %.

Zdroj: Vimeo

V realitě to znamená, že se izolace z minerální vlny, coby nasákavého izolantu, v tloušťce např. 14 cm chová při běžné 3 – 4% vlhkosti jako 7 cm. Zateplení minerální vlnou díky tomu nemusí naplnit očekávání majitelů domů, jelikož nesníží náklady na vytápění tak, jak bylo spočítáno. Pěnový polystyren není nasákavý materiál, tudíž je jeho životnost mnohem delší. Kromě toho je lehký, protože ho z 98 % tvoří vzduch. Nemalým bonusem využití pěnového polystyrenu je jeho příznivá cena.

Izolace z minerální vlny je nepříjemná pro mechanickou práci

Fasádní polystyren je oblíbenější také u stavebních firem realizujících zateplovací systémy domů. Při aplikaci minerální vlny na fasádu totiž spotřebují podstatně více lepidel a rozpouštědel při vrstvení izolace. Minerální vlna se navíc nedá brousit a aplikaci ztěžuje také její nepoměrně vyšší hmotnost. Při práci s ní je potřeba používat ochranné pomůcky, jako jsou například ochranné brýle, dýchací respirátor nebo rukavice. Při manipulaci s ní se totiž uvolňují minerální vlákna, která mohou vyvolat nežádoucí reakce po kontaktu s pokožkou.

S investicí do zateplení pomůžou dotační programy

Přestože úspory na výdajích za vytápění jsou po zateplení domu významné, nic to nemění na faktu, že počáteční investice do tohoto typu rekonstrukce je poměrně vysoká. Jistě vás tak potěší informace, že vám s investicí pomůže sám stát. Dotačních programů, které se k zateplení budov vztahují, je v současnosti aktivních hned několik. Na rodinné domy lze čerpat dotace z populárního programu Nová zelená úsporám, kde může být výše dotace až 50 % veškerých nákladů. Na bytové domy mimo Prahu je pak možné žádat o peníze z evropského Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).

Více na: www.jaknazatepleni.cz