Základní otázka, zda to bude zděný dům, nebo dřevostavba, je neúplná. Dřevostaveb existuje více druhů a domy označované za zděné se už nestaví jen z klasických pálených cihel, ale třeba z lehčího pórobetonu, se kterým je výstavba jednodušší a rychlejší. Je tedy nutné porovnávat jednotlivé typy staveb, nikoli jen dřevo a cihlu obecně.

Cena

To je nutné vzít v potaz, pokud se chcete rozhodovat například podle ceny. U roubenky je třeba použít kvalitní masivní dřevo, díky němuž se náklady vyšplhají až překvapivě vysoko. Montovaná dřevostavba bude cenově srovnatelná se zděným domem podobné velikosti a tepelně-izolačních vlastností. Zděný dům ale můžete z velké části postavit svépomocí, sami objednávat materiál, a tím podstatně ušetřit.

Energetická náročnost

Dřevostavby se v posledních letech staly synonymem nízkoenergetických domů. To ale neznamená, že zděný dům nemůže být postaven v nízkoenergetickém či pasivním standardu. Ostatně od roku 2020 už budou muset mít minimální spotřebu energie všechny nově postavené domy, ať dřevěné či zděné. V obou typech stavby tedy můžete výrazně ušetřit za vytápění. Rozdíl je jen v tom, že zateplený zděný dům bude mít oproti dřevostavbě hodně silné zdi a zabere na pozemku více místa.

Zdroj: Shutterstock.com

Čas výstavby

Při stavbě ze dřeva odpadají mokré procesy, které si žádají určitý čas k vyschnutí a vyzrání. Dřevostavba nemusí vymrznout přes zimu a pokud jste si zvolili sendvičovou konstrukci, hrubá stavba vám může vyrůst před očima během týdne. Když zabrousíte na stavební fóra a poptáte se, jak dlouho diskutujícím trvalo postavit zděný dům, obvykle odpovědí, že asi dva roky. Zdá se tedy, že rozdíl mezi rychlostí výstavby zděného domu a dřevostavby je propastný.

Co si však musíte uvědomit, je fakt, že zděné domy jejich majitelé často staví svépomocí, přičemž využívají jen víkendů a dovolených. Pomáhá jim obvykle jen někdo z rodiny, sem tam možná kamarád. Kdyby si objednali partu nebo si dům nechali postavit rovnou celý na klíč a všechno šlo hladce, hrubá stavba by začala na podzim a pozdě na jaře by se bydlelo.

Propagátoři dřevostaveb navíc často nezmiňují, že k postavení dřevostavby potřebujete stejně jako u zděného domu projekt a stavební povolení. V tomto ohledu se obě stavby nijak neliší. Můžete čekat půl roku i déle, než se zahájí první práce. Určitou dobu si v obou případech vyžádá i základová deska.

Životnost

Každá stavba vám může vydržet pěkná 100 let, když se o ni dobře staráte. Každý materiál má specifické požadavky na údržbu. Je pravda, že ve zdivu se snáze podnikají případné změny a opravy, v dřevostavbě vás omezují pevně dané nosné trámy.

Ekologie

Dřevostavbám nelze upřít ekologický aspekt. Jde také o to, kde stavíte. Jsou lokality, které přímo vybízejí k postavení klasické české roubenky, na jiném místě se bude vyjímat moderně pojatá sendvičová konstrukce (přiznejme si, že některé projekty dřevostaveb vypadají prostě úžasně). Na druhé straně se můžete rozhodnout pro dřevostavbu, která zvenčí vypadá jako zděný dům, nebo si naopak postavit dům zděný a obložit ho dřevem. Možností je opravdu spousta, záleží na tom, co vám bude ve finále osobně vyhovovat.