Když vyrazíte do přírody, oblečete se do funkčního trika, mikiny a membránové bundy, která nepromokne, neprofoukne a odvede pot z těla pryč. Účel je jasný – chcete být chránění před vlivy počasí, a přitom se nezapotit. Věřte, že domácnost se chová stejně jako lidské tělo. Vytváří se v ní vlhkost, kterou je třeba odvětrat, a samozřejmě se musí chránit před chladem. Proto i ona potřebuje mít to správně vyladěné „outdoorové oblečení“.

Místo toho se dnes často volí neprodyšné zateplovací systémy, které si s vlhkostí poradit neumí. Vzpomenete si, když jste místo membránových bund nosili pláštěnky? Člověk se zapařil hned, jak přestalo pršet. Mohl si pak ale pláštěnku sundat a propocené triko vyměnit za suché. To samozřejmě dům udělat nemůže. A vlhkost, která se uvnitř hromadí, vytváří ideální prostředí pro růst a množení plísní. Do čeho je tedy lepší dům „obléct“? Vždyť v sázce je na rozdíl od vašeho oblečení nejen pohodlí, ale zdraví celé rodiny!

Zdroj: CIUR

Celulóze voda nevadí

Aby se dům po celý rok cítil jako vy ve funkčním oblečení, je nutné jej opatřit vhodnou tepelnou izolací v kombinaci s chytrými membránami. Při správné volbě izolace se dům bude chránit nejen před chladem v zimě, ale dokáže také v létě déle odolávat nepříjemným vedrům. Dobrá izolace k tomu ještě přidá bonus v podobě odizolování hluku, navíc dokáže odvětrat vzniklou vlhkost tak, aby se nikde v interiéru netvořily plísně. Velmi dobrou schopností při odvádění vlhkosti z domácnosti vyniká celulóza – tedy izolace vyrobená z rozvlákněného dřevitého papíru. Vlhkost nemá žádný vliv na její životnost ani izolační schopnosti. Přirozeně na sebe váže vlhkost podle svého okolí a zase ji uvolňuje. Vlákna celulózy se jednoduše starají o to, aby se dům „nezapařil“ a nemohly v něm bujet nejrůznější plísně, které mají velmi nepříznivý dopad na zdraví člověka.

Přírodní klimatizace

Ideální vlastností zdravé izolace je, že vlhkost z interiéru nejen odvětrá, ale umí ji také „schovat“ na horší časy. Ptáte se, proč by si někdo chtěl vlhkost ukládat? Důvodem je šetření energie. V parném létě se totiž taková vlhkost může hodit při snižování teploty. Funguje to jako přírodní klimatizace. Když se voda odpařuje, snižuje se okolní teplota – proto se letní horka vždycky lépe zvládají v zeleni, kde je vlhkosti mnohem více než v rozpáleném městě. Materiály, které dokážou vlhkost pojmout a zase jí uvolnit, jsou proto při stavbě domu vítané. Celulózová vlákna fungují trochu jako piják, tedy savý papír, kterým se vysoušejí inkoustové kapky. Celulóza dokáže například rychle vysát vodu ze zvlhlého zdiva a bezpečně ji odvést pryč, aby nedala šanci růstu plísní, které si ve vlhku lebedí. Už víte, proč se mokré boty vycpávají novinami?

Zdroj: CIUR

Nechte dům volně dýchat

Vlhkost v domácnosti vzniká téměř neustále – samotným pobytem osob, vařením, praním i sušením prádla. Dříve to nebyl problém, protože cihelné nebo kamenné stěny nebyly obložené izolací a okna a dveře nebyly zdaleka tak těsné. Protože je ale dnes požadován jiný tepelný komfort a ceny energií neustále stoupají, je logické, že musíte těsnit a izolovat. Když ale těsníte a izolujete příliš, vlhkost zůstává uvnitř domu a vytváří ideální prostředí pro růst plísní, které dokážou hodně potrápit děti i dospělé trpící astmatem nebo alergií. Proto na trh přicházejí přírodní zdravé izolace, které se i při zachování dnešního standardu teplené pohody dokážou vyrovnat s množstvím vlhkosti a bezpečně ji odvětrat ven. Umožní tak domácnosti volně „dýchat“, a přitom šetří energie.

Potřebujete další informace o zdravé izolaci? Podívejte se na www.izolujzdrave.cz

Připraveno ve spolupráci s firmou CIUR