Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zelená střecha potřebuje prvotřídní provedení

Zájemci o zelenou střechu se nejvíce zajímají o to, jakou trvanlivost má. Nebude jí zatékat během pár let? Bude, pokud to firma neudělá pořádně. Nebude, když ji dotáhnou do detailu.

22.3.2017
SDÍLEJ:

Zelená střechaFoto: Optigreen

Mít zelenou střechu není jen o tom, že to vypadá skvěle. Zelená střecha znamená, že vracíte do okolí vodu, která na střechu spadne. Stejně tak chráníte i střešní izolaci, vždyť na ni nepůsobí UV záření, povětrnostní vlivy, kroupy… V neposlední řadě zelenou střechou dodáváte další a ne malou tepelnou i zvukovou izolaci.

Také čtěte: Postavit dům či skleník? S novelou zákona ubude papírování

Ovšem je třeba dbát na to, aby střecha byla perfektně provedena. Provedena do detailů, do posledního koutku a spoje. Opravit to posléze nepůjde.
Zelené střechy jsou svojí konstrukcí nejobvykleji jednoplášťové, tzn. bez větrané vzduchové mezery s hydroizolací odolnou proti prorůstání kořínků rostlin a dalšími speciálními vrstvami. Jakou taková střecha má mít skladbu? Složení je různé. Záleží na projektantovi, který by měl ale mít v tomto ohledu už nějaké zkušenosti. Pojďme si projít ten základ:

  • nosná konstrukce střechy
  • parozábrana (např. SBS modifikovaný pás)
  • tepelná izolace ve spádu. Měli byste použít pevnější EPS, aby nedocházelo k deformacím.
  • podkladní textilie (v případě fólie PVC)
  • hydroizolace nebo souvrství izolací v případě modifikovaných asfaltových pásů. Nejčastější izolací je fólie PVC v tl. 1,5-2 mm určená k volné pokládce pod násyp.
  • separační vrstva by měla být určitě u PVC, u ostatních být může hydroakumulační a drenážní vrstva - obvykle tvořená profilovanou nopovou fólií určenou pro zelené střechy, výška nopů min. 20 mm, obvyklejší je 60 mm. Jde o to, kolik vody bude potřeba zadržovat, souvisí to s následnými vrstvami a typem ozelenění. Tato vrstva potřebnou vodu zadržuje, přebytečnou přivádí ke střešním vpustím.
  • filtrační vrstva (geotextilie) v minimální gramáži 200 g/m2 zabraňuje splavování jemných částic zemin a substrátů z vegetační vrstvy do vrstvy drenážní, a zamezuje tak snížení propustnosti drenážní vrstvy
  • substrát, v případě intenzivní zeleně je tloušťka min. 200 mm, v případě extenzivní zeleně min. 70-120 mm. Samozřejmě i zde existují výjimky, např. mechům a menším druhům rozchodníků postačí i 30 mm.

Zelená střecha

Jde to i jinak?

Typů střech je spousta. Můžete chtít zazelenit střechu na trapézovém plechu, můžete chtít obrácenou skladbu, se kterou je však větší problém. Ve skladbě je na nosné konstrukci umístěna hydroizolace, následuje drenážní vrstva a tepelná izolace s následnými separačními a stabilizačními vrstvami. Jako tepelná izolace musí být použit nenasákavý extrudovaný polystyren. Výhodou skladby je zvýšená ochrana izolace, nevýhodou skladby je protékání chladné vody, zejména v době tání sněhu, i pod tepelnou izolaci, může docházet k prochladnutí nosné konstrukce a ke kondenzaci, proto je v ČSN předepsána vyšší hmota konstrukce než 240 kg/m2.

Také čtěte: Zahraniční architektura: Maximalizovat výhled

Pojďme se podívat na to, jak to systémově řeší Knauf Insulation. Vezmeme si jako příklad z mnoha železobetonovou stropní konstrukci a posléze trapézový plech.

Zelená střecha na železobetonové konstrukci od Knauf

Jak vidíte, jde o stejný princip, jaký jsme u železobetonové konstrukce popsali výše. Jen pod parozábranou byla ještě použita geotextilie. Nahoře pak má Knauf speciální vlastní systém nasákavé kamenné vlny, která pomáhá zadržovat vodu. Jako vrchní vrstvu pak používají předpěstovaný rozchodníkový pás, takže střecha je zelená prakticky okamžitě.

Zelená střecha na trapézovém plechu od Knauf

Stejný systém je pak použit i u střechy z trapézového plechu. Zde je ovšem třeba dbát na skutečně pevné souvrství, které by mohly plechy deformovat.

Pokud se zajímáte o zelené střechy, doporučujeme se nejdříve poradit s odborníky a sami se vzdělat na stránkách, kde najdete třeba technické výkresy skladeb těchto střech. Namátkou vybíráme firmu Optigreen nebo Knauf Insulation.

Také čtěte: Novou centrálu pro LČR navrhli čeští architekti CHYBIK+KRISTOF

Autor: Připravila redakce měsíčníku DŮM&ZAHRADA

22.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Útok nožem v Mnichově
AKTUALIZOVÁNO
9 3

Útok nožem v Mnichově: cyklista pobodal šest lidí, policie ho zadržela

Volby v Žermanicích na Frýdecko-Místecku.
9 14

Muž si dělal selfie a pak zpřeházel volební urnu. Řeší se platnost voleb

Jan Kysela: Zeman a Babiš chtějí všechno, jen plusy a žádné minusy

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Včera a dnes rozhodujeme o složení sněmovny, potažmo vlády. Za necelé tři měsíce si zvolíme prezidenta. Jaký vliv to bude mít na český ústavní pořádek a mělo by dojít k úpravě základního zákona České republiky? O tom Deník mluvil s ústavním právníkem, profesorem Janem Kyselou.

V Chomutově zatkli republikána Sládka. Kvůli nepovolené kampani

Předseda republikánské strany Miroslav Sládek se měl dopustit porušení volebního zákona tím, že dělal nepovolenou kampaň. Policie mu zabavila klíče od auta a odvezla ho na služebnu. Propustili ho krátce před půlnocí.   

Španělská vláda přebírá kontrolu nad Katalánskem. Chystají se demonstrace

Španělský kabinet se na své sobotní schůzce dohodl, že nad Katalánskem, které (ne)vyhlásilo nezávislost, převezme kontrolu. Poprvé v historii tak bude aktivován článek španělské ústavy, který přímou správu Madridu umožňuje.

Nové léky nejen na srdce. Čekání na ně bude ještě delší

/INFOGRAFIKA/ Důvod? Výrobcům už nejspíš nebude stačit, že doloží, jakému procentu pacientů jejich pilulky zachrání život.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení