Protože, jak pravil taneční mistr Václav Černý, v tanci vždy pán vede dámu, následovala zkouška, jak si pánové v tomto případě doopravdy stojí. Dámy dostaly krásné škrabošky s namalovanýma očima a nechaly se v tanci vést. Ovšem některé z nich „ukočírovaly" své protějšky i poslepu.

Po přestávce se v sále objevila návštěva z nebe i z pekla. Sám Mikuláš s andělem přišel podarovat tanečníky i tanečnice. Ovšem ještě před tím se museli vykoupit dvěma čertům záludnými úkoly. Jedni například zazpívali vánoční píseň, druzí zatančili svůj oblíbený tanec.

„Dámy, neváhejte, musíte na pány opravdu skočit!" nabádal přítomné taneční mistr. To když dámy kroužily v tanci kolem svých protějšků a jakmile dohrála hudba, měly si nějakého ulovit. Jenže mužů bylo o jednoho či dva méně! Nakonec zůstaly ty nejrychlejší.

Taneční tedy stále nevyšly z módy. Naopak, tanec se těší stále větší oblibě. Potvrdil to i taneční mistr Václav Černý z taneční školy Nezbedný bakalář v Rakovníku: „Tanec otevírá dveře do společnosti. Dnes už se na něj hledí trochu jinak. Ne jako na výsadu nějakých slečinek. Mladí pochopili, že když předvedou na parketu, že umí tancovat, mají ve společnosti úplně jinou váhu." Vedou mezi nimi latinskoamerické tance.
I v tanečních, stejně jako ve škole, pocítili nástup slabých ročníků. Do jednoho kurzu chodí tak pětadvacet lidí. Ještě před několika lety to bylo kolem padesáti. To ale zase pomáhá k rychlému probrání jednotlivých tanců.

„Tady už se nikdo neschová někde v rohu. Všichni mají prostor se tanec naučit a dobře si ho procvičit, takže to, co se dříve probralo za dvě lekce, naučí se teď za jednu," vysvětloval Černý.

Kromě klasických tanců si tanečníci odnesou i některé novinky. Kdo najde v tanci zálibu, může pokračovat ještě v pokračovacích kurzech. Tam se páry naučí tance, které se do základních hodin nevejdou, ale jsou hezké a trendové, například salsu, „pačátu" nebo „meringu."