V současné době o tom jednali pouze radní města, nic však zatím schváleného není. Nabídka na tuto spolupráci přišla od Aktivních záloh Armády České republiky.

Podle zatím dostupných informací by se mělo jednat pouze o logistickou či osvětovou podporu, nikoliv o finanční. „Byla by to taková podpora, aby vešlo ve známost, že Aktivní zálohy existují, co jejich činnost obnáší a podobně," okomentoval jednání městské rady starosta Vít Rakušan.

Kolínský starosta dále uvedl, že si umí představit memorandum o spolupráci, které by zahrnovalo zvaní Aktivních záloh na pietní akty, ale třeba také podporovat nábor nových lidí. Za to si slibuje, že by tyto složky armády mohly pomoci městu ve chvíli, kdy dojde na nouzový stav.

Mladí muži nechtějí sloužit v armádě

Jak řeklo vedení města, vzhledem k tomu, že není branná povinnost a mladí muži nechtějí sloužit v armádě, tak Aktivní zálohy stárnou.

„Ubývají celkově i členové. Proto je zájem Aktivních záloh najít města, která by s nimi spolupracovala tak, aby do nich případně jejich obyvatelé vstoupili. Tuto možnost by měli i zaměstnanci městských úřadů. Pokud by byli členy, strávili by určitou dobu na vojenském cvičení a úřad by aktivitu jako zaměstnavatel akceptoval," řekl starosta Vít Rakušan.

Aktivní zálohy Armády ČR jsou její oficiální složkou, podléhají jejímu vedení, dostávají úkoly i v dobách neválečných, pomáhají například při živelných katastrofách a dalších nouzových situacích.

Proč úlohu mají zastat samosprávy?

Jak případnou spolupráci vidí členové opozice? Vyjádření nám poskytli členové hnutí ANO 2011. „Zastupitelstvo by aktivně do této spolupráce vstupovat nemělo, armáda by to měla řešit přes svoje struktury v rámci výkonu státní správy. Ne přes samosprávu, která je politická," myslí si zastupitel Jan Hora.

Podobně problematiku vidí Petr Volšanský. „Myslím si, že to není nic proti ničemu. Na druhé straně se domnívám, že by to měla být úvaha státu, nikoliv místní samosprávy. Jsem pro, aby aktivní zálohy byly, ale moc nerozumím tomu, proč se stát rozhodl, aby to dělaly samosprávy, když to je v zájmu celého státu," řekl Deníku.

Militarista nejsem, vzkázal starosta

Kolínský starosta Vít Rakušan řekl, že není militarista a k tématu má daleko. „Na druhou stranu mám naopak strach z toho, že společnost má tendenci militarizovat se v různých spolcích, které s oficiálnem nemají nic společného, s různými riziky se objevují volání po domobranách," řekl.

Pokud má mít podle něj angažovanost tohoto typu smysl, pak má být oficiální. „Tedy dát podporu oficiální struktuře, což Aktivní zálohy jsou," dodal.

Názor politologa Vladimíra Srba

„Spolupráce jakéhokoliv města s armádou se může pozitivně projevit například v době přírodních katastrof nebo za zcela mimořádných bezpečnostních situací, například při hledání ztracených dětí či v době očekávaného střetu s násilníky či výtržníky," řekl kolínský politilog Vladimír Srb.

„Kolín by spíše potřeboval kvalitní výkony policejních složek, ale myslím, že právě za situací, které nebude schopna policie zvládnout, by se mohli dobře vycvičení příslušníci armádních záloh hodit," doplnil.

Čtěte také: Armáda v Praze otevřela nové rekrutační středisko