Slavnostního odhalení dřevěné plastiky sedícího Bohumila Hrabala v životní velikosti se zúčastnily na náměstí Přemyslovců v Nymburce stovky lidí. „Hlavně aby to tu vydrželo a nějaký vandal ho nezdemoloval nebo dokonce neukradl," znělo z davu ještě před slavnostním odhalením plastiky.
Každý byl zvědavý na dílo sochaře Michala Járy, který už v Nymburce své „hrabalovské" dílo jedno má. Je to odpočívadlo s kočkami na Zálabí.
„Plastika je udělaná z dubu, až na některé konkrétní části, které jsou vyrobeny z jasanu, aby odolávaly povětrnostním vlivům. Jsem rád, že už to končí, protože jsem na soše strávil tři čtvrtě roku svého života. Jsem svým způsobem rád, že se včera Bohumil Hrabal odvezl. Ale asi se mi po něm bude stýskat, protože jsem si na něj zvykl a bral jsem ho jako součást svého života," vyjádřil své pocity výtvarník Jára těsně před slavnostním odhalením jeho díla.
Nymburáci mají poměrně jasno v tom, jakou spojitost má spisovatel s Nymburkem. V roce 1919 Hrabalovi rodiče přichází do Nymburka. Tatínek Francin dostává místo účetního v nymburském pivovaru. Malému Bohouškovi je pět let. V roce 1920 nastupuje na základní školu Masarykovu, současnou Tyršovu, do první třídy. V Nymburce poté pokračuje ve studiu na reálce, dnešním gymnáziu, kde v roce 1934 maturuje.
Potom, přestože studuje v Praze právnickou fakultu, se do Nymburka stále vrací. I za doby války, kdy se stává železničním dělníkem, opravuje koleje a podbíjí pražce, stále bydlí v Nymburce. V roce 1944 se stává výpravčím v Kostomlatech nad Labem, kam později situuje novelu Ostře sledované vlaky. Nymburk měl vždycky rád, i přesto, že se později stěhuje do pražské Libně. I po roce 1968, kdy je vyškrtnut z přípravného výboru oslav 700 let města a stěhuje rodiče do Kerska, na Nymburk nezanevře a láska k němu mu trvá až do smrti.
„My Nymburáci můžeme být právem hrdi na to, že Bohumil Hrabal v našem městě pobýval a vždycky se k němu hlásil. V jeho díle je Nymburk oceňován. Je to právě trilogie U vody - Postřižiny, Krasosmutnění a Harlekýnovy miliony nebo Městečko, kde se zastavil čas," uvedl místostarosta Pavel Fojtík.
Socha Bohumila Hrabala bude na náměstí Přemyslovců ještě do konce října, potom se přesune do vestibulu radnice, aby na dřevo nepůsobily negativně vlivy počasí. Na jaře se potom lidé mohou těšit na akci, která by se podle Jany Štočkové z informačního centra mohla jmenovat Vynášení Bohumila Hrabala na náměstí.
Už nyní je v lavičce pod plastikou šuplíček s notýskem, do kterého mohou lidé psát své vzkazy, příběhy a postřehy. Klíč od šuplíčku je k dispozici v informačním centru hned naproti přes ulici.
Na vytvoření dřevěné sochy vyčlenilo Město Nymburk částku sto tisíc korun.