Zatímco před třemi lety se o otevření sportovního areálu Vrchbělá jen planě mluvilo, zítra se to konečně stane skutečností. Alespoň o tom mluví pozvánka, která koluje po sociální síti. Nicméně, už od 1. srpna sem mají návštěvníci vstup dovolen. Kraj jako investor celé akce, jejíž realizace začala ještě za dob bývalého hejtmana Davida Ratha, spustil totiž zkušební provoz.

Boleslavský deník se proto zajel osobně přesvědčit, zda už je pro sportovce vše připraveno.

Vzhledem k nestabilní meteorologické předpovědi volíme pátek. Přijíždíme zhruba kolem páté hodiny odpoledne, v čase, v němž by areál nemusel být úplně prázdný.

Otevřená závora svědčí o tom, že sem lidé mají opravdu vstup dovolený. Jenže první parkoviště, na které narážíme, je prázdné. Kromě našeho auta a auta, pravděpodobně, turistů, tu žádné jiné nestojí. V okolí je klid, nejsou slyšet ani žádné hlasy. Nicméně, i tak se vydáváme pěšky po in-line stezce, která má celkem 7,2 kilometru a je rozdělena do několika okruhů. Za chvíli narážíme na první in-line bruslařku a zdá se, že v tuto hodinu jedinou.

Děti vesus dospělí!

„Objela jsem to už několikrát, moc se mi tu líbí. Z médií jsem se dozvěděla o zkušebním provozu, a protože jsem na cestě do Liberce, rozhodla jsem se, že to vyzkouším. V Čechách není moc areálů určených kolečkovým bruslařům," chválí hned na začátku našeho rozhovoru nadšená in-line bruslařka Jitka Valešová z Hostivice u Prahy. Nicméně upozornila na některé detaily, které by mohly mít negativní dopad. „Neumím si představit, jak to bude vypadat, až bude areál v plném provozu a na in-line stezce se potkají malé děti i dospělí. Děti zásadně neumí jezdit v pruhu a mohou se plést pod nohy. Kromě toho je v některých úsecích stezka klikatá, vede z kopce do kopce, což bych rozhodně nedoporučovala začátečníkům," popsala Jitka Valešová, která by vylepšila ještě směrové značení k areálu. „Trochu jsem bloudila, než jsem sem trefila," přiznala. Sama by si ale dokázala přestavit, že by sem s rodinou přijela na dovolenou. Prim hrají hlavně památky v dosahu – Bezděz, Zvířetice či zřícenina v Michalovicích.

S klikatými in-line stezkami jsme Jitce Valešové museli dát zapravdu. Nepřehlednost v úsecích, kde je zatáčka, podporovala i dlouhá tráva. Jak se ale zdá, nejoblíbenější bude dětské hřiště s dřevěným hradem, lanovým mostem a klouzačkami. Jeho oplocený areál byl posekaný a po obou stranách otevřený tak, aby jím mohli projíždět jak cyklisté, tak bruslaři. I rozhledna už byla otevřená a lákala na výstup. Trochu neupraveně na první pohled působil lanový park, kde se na zemi povalovaly pokácené stromy. Ty zřejmě ještě čekají na odvezení. V areálu nebude chybět malá zoologická zahrada, hotel s restaurací či kemp.

Areál i pro kulturu

Karel Horčička, náměstek hejtmana pro regionální rozvoj a boleslavský zastupitel, věří, že areál by se v budoucnu mohl využívat také pro koncerty či větší sportovní akce. Robin Povšík, boleslavský zastupitel, však nezapomněl připomenout, že nechybělo mnoho a místo sportovního areálu tu mohlo být golfové hřiště.

Středočeský kraj stála Vrchbělá v bývalém vojenském prostoru Ralsko celkem 272 milionů, z toho 75 milionů pokryla dotace.