Srážka s dravcem, který dosahuje rozpětí až 3 metrů a běžně váží okolo 10 kilogramů, dopadla ale nakonec relativně dobře. Byl zasažen pouze okraj křídla a pilotovi se podařilo s letounem bezpečně přistát.

Letecká základna v Zaragoze byla svědkem ostré pohotovosti letištních hasičů a dalšího zainteresovaného personálů ve chvíli, kdy se chystal přistávat v rámci mezinárodního cvičení Trident Juncture 2015 lehký bitevník L-159 Alca. Všem se ulevilo, když viděli poškozený letoun pojíždět směrem ke stojánce s čáslavskou leteckou technikou.

„Tak závažné poškození letounu L-159 v historii jeho provozu zatím nepamatujeme," popsal nehodu velitel čáslavské jednotky Denis Dúbravčík. Také dodal, že pilot projevil výjimečnou rozvahu a zasloužil se tím o záchranu letounu. „Srážka, které pilot nemohl nijak zabránit, nastala ve chvíli, kdy po ukončení střeleb prováděl bezpečnostní kontrolu systémů," řekl.

Bravurně zvládnutá situace

„Otřes letounu při nárazu byl dost silný a zcela nečekaný. Poškození po střetu bylo značné, nemělo však naštěstí vliv na ovládání letounu, a proto jsem se rozhodl pokračovat v letu," uvedl pilot Alky, který bravurně zvládl tuto situaci. „Nejtěžší rozhodnutí přišlo před přistáním, kdy se chování takto poškozeného stroje může rychle změnit. Připravený k okamžité katapultáži jsem se nakonec rozhodl přistát. A podařilo se to," doplnil

Pokud by bylo křídlo takovým způsobem poškozeno pouze o metr blíže k trupu letounu, patrně by to zcela znemožnilo další let a přistání a pilot by v takovém případě musel zvolit neodkladnou katapultáž.

Letoun má nyní v rukou pozemní technický personál, který jej připravuje na pozemní transport do České republiky. Na mateřské základně v Čáslavi se poté rozhodne o dalších postupech, které povedou k obnovení jeho provozuschopnosti.